Nawigacja

Aktualności

Obchody 75. rocznicy bitwy pod Krawczunami – 13 lipca 2019

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Piotr Niwiński z IPN Gdańsk.

13 lipca jest dniem szczególnym na Wileńszczyźnie. W tym dniu przed 75. laty odbyła się krwawa walka między żołnierzami Armii Krajowej a Wehrmachtem. Była to największa bitwa stoczona między AK-owcami a regularnymi oddziałami armii niemieckiej w okręgu wileńskim.

W ramach obchodów odbył się wiec pamięci oraz została odprawiona Msza św. IPN na uroczystości reprezentował prof. Piotr Niwiński z IPN Gdańsk.

– Witamy w tym wyjątkowym miejscu, w Krawczunach. Chcemy dzisiaj oddać hołd pamięci dowódcy I brygady wileńskiej AK Czesławowi Grombczewskiemu ps. „Jurand” i 79 jego żołnierzom, którzy przed 75 laty ponieśli śmierć w polu walki z okupantami niemieckimi. Za polskie Wilno i nasze lepsze jutro. Niech ich przykład nas wzmacnia na każdy dzień życia. Bądźmy wszyscy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i mamy tak piękną historię – przywitał zebranych ks. Józef Aszkiełowicz.

Koncelebrujący nabożeństwo proboszcz parafii duksztańskiej Henryk Naumowicz w wygłoszonej homilii skierował pytania do każdego z obecnych na apelu.

– Powinniśmy zapytać tu i teraz. Ci polegli wśród tych pagórków i pól, co oni tu robili i kim właściwie byli? Bo przecież tu jesteśmy, żeby o nich pamiętać i ich czyn bohaterski głosić – mówił kapłan

do góry