Nawigacja

Aktualności

Delegacja IPN Gdańsk odwiedziła miejsca ewentualnego zlokalizowania upamiętnienia ks. Sylwestra Zycha – Krynica Morska, 11 lipca 2019

Pracownicy IPN złożyli kwiaty dla upamiętnienia 30. rocznicy śmierci duchownego.

11 lipca przypada 30. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha. Tego dnia 1989 roku w Krynicy Morskiej znaleziono ciało katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca – „tajemniczy zgon” księdza związanego z opozycją w 1989 roku.

– Odwiedziliśmy m.in. teren dawnego dworca PKS, gdzie zostało odnalezione ciało tego bohaterskiego kapłana, który za swoją patriotyczną postawę i duszpasterską aktywność przez wiele lat był szykanowany i brutalnie represjonowany przez komunistyczne władze, skazany na 6 lat więzienia i przetrzymywany m.in. w Braniewie i Barczewie. Sprawców tego politycznego zabójstwa nie udało się ustalić do dziś – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Drugie odwiedzone miejsce to parafia pw. św. Franciszka i św. Pawła, gdzie złożone zostały kwiaty dla upamiętnienia 30. rocznicy śmierci ks. Zycha.

Delegacja IPN spotkała się także z burmistrzem miasta.

– W tej chwili w Krynicy nie ma żadnego trwałego upamiętnienia jednej z ostatnich ofiar śmiertelnych represji politycznych w PRL. W przyszłym roku takie upamiętnienie najprawdopodobniej już będzie – podkreśla prof. Golon.

Wcześniej pracownicy IPN odbyli robocze spotkanie w Muzeum Stutthof oraz złożyli kwiaty pod głównym pomnikiem upamiętniającym ofiary.

 

do góry