Nawigacja

Aktualności

Stwórz scenariusz lekcji i weź udział w konferencji, wyjeździe do Lasów Piaśnickich i szkoleniu

W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej IPN Gdańsk przygotował dla nauczycieli specjalne dwudniowe wydarzenie z zapewnionym noclegiem w hotelu!

  • Grupa nauczycieli prowadzona na egzekucję w fordońskiej Dolinie Śmierci - 1 listopada 1939 r. Na pierwszym planie Władysław Bieliński, bydgoski pedagog, kierownik szkoły w Wiągu koło Świecia. Między 10 października a 11 listopada 1939 r. niemieccy bojówkarze z Selbstschutzu rozstrzelali w Fordonie 2-3 tys. przedstawicieli pomorskiej inteligencji - nauczycieli, duchownych, prawników, lekarzy, wśród nich ostatniego prezydenta Bydgoszczy, Leona Barciszewskiego.

W Gdyni w piątek 13 września 2019 r. odbędzie się całodniowa konferencja popularno-naukowa poświęcona zbrodniom popełnionym na obywatelach polskich w XX wieku przed i w trakcie II wojny światowej. Udział w tym wydarzeniu wezmą najwięksi specjaliści – historycy z całego kraju, dla których temat ten jest przedmiotem badań naukowych. Podczas konferencji w kilku panelach zostaną przedstawione zbrodnie niemieckie, sowieckie, ukraińskie i inne, które dotknęły obywateli II RP (program konferencji do pobrania).

Uzupełnieniem wiedzy praktycznej nabytej podczas konferencji będzie przygotowany przez pracowników IPN Gdańsk warsztat  szkoleniowy dla nauczycieli stworzony z myślą o nauczaniu młodzieży na tematy trudne jakimi są masowe zbrodnie. Warsztat będzie składał się z zajęć z psychologiem oraz części metodycznej przygotowanej przez pracowników Muzeum Stuthoff. Szkolenie odbędzie się w sobotę 14 września 2019 r. i będzie połączone z wyjazdem do Piaśnicy.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich nauczycieli pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat masowych zbrodni. Jednak liczba miejsc jest ograniczona! By wziąć udział w konferencji i szkoleniu należy przygotować scenariusz zajęć (do przeprowadzenia w ciągu jednej godziny lekcyjnej) dotyczący tematyki zbrodni dokonanych na narodzie polskim przez systemy totalitarne w pierwszej połowie XX wieku. Scenariusz należy przesłać w terminie do 10 lipca 2019 r. na adres mailowy: katarzyna.underwood@ipn.gov.pl.

Wśród nadesłanych scenariuszy zostaną wyłonione najlepsze i to one będą biletem wstępu na wydarzenie.

Osobom zakwalifikowanym IPN Gdańsk zapewni obecność na konferencji, nocleg i pobyt w hotelu w Gdyni 13/14 września 2019 r., gdzie będzie okazja do kuluarowych rozmów z zaproszonymi profesorami, a także wyjazd do Piaśnicy oraz udział w warsztatach dydaktycznych.

do góry