Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy IPN Gdańsk poświęconej Annie Walentynowicz – Grudziądz, 11 kwietnia 2019

Podczas stanu wojennego Anna Walentynowicz była więziona za swoją działalność solidarnościową w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.

Przy pomniku Solidarności w Grudziądzu 11 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy IPN Gdańsk „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010” autorstwa Arkadiusza Kazańskiego. 

Wydarzenie otworzył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Anna Walentynowicz należy do osób, o których można mówić, że były matkami Solidarności. Ta gdańska robotnica w latach 70. dołączyła do kręgu gdańskich społeczników, działaczy opozycji zrzeszonych w Wolnych Związkach Zawodowych, którzy nie godzili się na zło, które panowało w Polsce Ludowej. Pani Ania była tak ważną postacią, że gdy bezprawnie została zwolniona z pracy, najpierw stanęła stocznia, następnie miasto, region, Polska, a potem cały świat. Narodził się wielki ruch Solidarności – podkreślił

Głos zabrał również twórca ekspozycji Arkadiusz Kazański.

– To, co dzisiaj możemy zrobić dla Anny Walentynowicz – to o niej pamiętać. Mam nadzieję, że ta wystawa się do tego przyczynia i utrwala pamięć o tej niezwykłej postaci, matce Solidarności – mówił.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

– Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Grudziądza. Jest ona ważnym symbolem i dowodem na to, że pamiętamy o ludziach niezłomnie stojących na straży polskiej godności, wolności i dumy – powiedział.

W trakcie uroczystości współorganizowanej przez Zakład Karny nr 1 oraz uczniów i pedagogów III LO w Grudziądzu, rozdane zostały mieszkańcom , a także przedstawicielom grudziądzkich szkół i bibliotek broszury poświęcone Annie Walentynowicz w języku polskim i angielskim.

Ekspozycję składającą się z szesnastu tablic, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia prywatnego i działalności społecznej Anny Walentynowicz, przygotowywał przez prawie dwa lata historyk Arkadiusz Kazański. Opierając się na wnikliwej kwerendzie materiałów archiwalnych, autor ukazał losy bohaterki w kontekście przełomowych momentów w historii Polski XX wieku, takich jak II wojna światowa, wydarzenia grudnia ‘70, sierpnia ‘80 czy transformacji ustrojowej.

Wystawę zainstalowaną przy pomniku Solidarności można podziwiać jeszcze przez dwa tygodnie do 25 kwietnia.

Po uroczystości delegacja IPN na czele z dyrektorem IPN Gdańsk oraz naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edytą Cisewską, udała się na teren Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, gdzie w czasie stanu wojennego więziona była Anna Walentynowicz. Na miejscu, dzięki uprzejmości władz ZK, pracownicy IPN zwiedzili izbę historii i pamięci.

Przypomnijmy, że Anna Walentynowicz była więziona za swoją działalność solidarnościową w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Wybickiego w Grudziądzu podczas stanu wojennego od października 1982 r. do 30 marca 1983 r.

Warto dodać, że w tym samym więzieniu, które poza zwykłą rolą miejsca odosobnienia dla prawdziwych przestępczyń, było przez lata także komunistyczną katownią dla kobiet walczących o wolną Polskę, w latach 1953-1954, dokładnie 65 lat temu, była więziona jedyna kobieta wśród cichociemnych, jedna z najdzielniejszych Polek XX wieku, późniejsza generał – prof. Elżbieta Zawacka, Kustosz Pamięci Narodowej IPN

Więcej na temat inicjatyw IPN Gdańsk w Roku Anny Walentynowicz. 

do góry