Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z Emilią Maćkowiak, inicjatorką i wieloletnią prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej – 11, 25 kwietnia 2019

Wśród inicjatyw IPN Gdańsk także benefis Emilii Maćkowiak oraz posadzenie Dębu Pamięci ppor. Józefa Adamskiego.

W sali edukacyjno-konferencyjnej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” IPN Gdańsk 11 kwietnia odbyło się spotkanie z Emilią Maćkowiak, inicjatorką i wieloletnią prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej.

Emilia Maćkowiak urodziła się w Brześciu nad Bugiem i jest córką przodownika Policji Państwowej Wojciecha Malinowskiego, zamordowanego przez NKWD w Twerze w kwietniu 1940 roku. W czasie okupacji sowieckiej ukrywała się z matką i bratem na Polesiu przed wywózką na Sybir. 

– Już w 1941 roku głównie od kolejarzy, którzy docierali do nas z lasu katyńskiego, dowiadywaliśmy się, że doszło tam do wielkiej tragedii. Wszystkie żony zaginionych mężczyzn z wytrwałością czekały na swoich mężów z Katynia. Dopiero w 1962 r. otrzymałam dokumenty potwierdzające śmierć ojca – opowiadała pani Emilia.

Wspominała także miejsce zbrodni.

– Wprowadzono nas do tej piwnicy NKWD, gdzie wcześniej ginęli Polacy – nasi ojcowie i mężowie. Wszystko dokładnie widziałam. Potem udaliśmy się do Miednoje, gdzie pogrzebano zamordowanych przez sowiecką policję polityczną NKWD oficerów Wojska Polskiego. 

Podczas wydarzenia została zaprezentowana najnowsza książka Emilii Maćkowiak „Prawda, pamięć, pojednanie. Gdańska Rodzina Katyńska 1988–2011”, która stanowi próbę podsumowania działalności Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska, które przez ponad dwie dekady koncentrowało się na dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o Katyniu, podejmowało wysiłki o ujawnienie prawdy o Zbrodni Katyńskiej oraz upamiętnienie pomordowanych.

Przybyłych gości przywitał Bartosz Januszewski z IPN Gdańsk. Spotkanie poprowadził Piotr Szubarczyk (IPN Gdańsk), znawca tematyki oraz członek Rodziny Katyńskiej. Po spotkaniu istniała możliwość nabycia publikacji w promocyjnej cenie.

Emilia Maćkowiak urodziła się w 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. Jest córką przodownika Policji Państwowej Wojciecha Malinowskiego, zamordowanego przez NKWD w Twerze w kwietniu 1940 roku. W czasie okupacji sowieckiej ukrywała się z matką i bratem na Polesiu przed wywózką na Sybir. Po wojnie ekspatriowana w Łódzkie, w latach 50. osiedliła się w Gdańsku.

Brała udział w strajku sierpniowym 1980 roku w Stoczni Gdańskiej jako delegatka do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W latach 80. aktywnie działała w strukturach NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Animatorka gdańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W latach 1985-1989 inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa.

Pani Emilia była inicjatorką powstania Gdańskiej Rodziny Katyńskiej w roku 1988, a następnie jej prezesem w latach 1991–2011. Jest autorką i współautorką książek i artykułów poświęconych tematyce katyńskiej, m.in. „Ocaleni z niepamięci. Losy polskich jeńców wojennych obozów NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku” (Gdańsk 2001).

Laureatka I edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej O/Gdańsk w 2014 roku. 

Zapraszamy także na pozostałe inicjatywy dotyczące upamiętnienia zbrodni katyńskiej: 

  • 25 kwietnia o godz. 17.00 IPN Gdańsk organizuje również benefis Emilii Maćkowiak (wydarzenie zamknięte);
  • Benefis poprzedzi uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ppor. Józefa Adamskiego, który został zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Katyniu. Wydarzenie obędzie się 25 kwietnia o godz. 14.30 przy Szkole Podstawowej nr 26 w Gdańsku, ul. Karpia 1 z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej (uroczystość otwarta, wstęp wolny).

do góry