Nawigacja

Aktualności

Obchody Bydgoskiego Marca 1981

Instytut Pamięci Narodowej był współorganizatorem uroczystości.

W Bydgoszczy 19 marca odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy ul. Dworcowej, później nastąpił przemarsz do kościoła na pl. Wolności i Msza św. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod Urząd Wojewódzki, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca. W urzędzie odbyła uroczystość i debata z udziałem uczestników tamtych wydarzeń. Wszyscy otrzymali broszurę o wydarzeniach bydgoskich opracowaną przez dr. Krzysztofa Osińskiego z Delegatury IPN w Bydgoszczy, a także broszę o gen. Zawackiej. 
 
 
Podczas uroczystości wręczane były Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości. Jedno z honorowych wyróżnień otrzymał pracownik Delegatury IPN w Bydgoszczy, prokurator Mieczysław Góra. Odznaczeni zostali także Jan Hanasz, Janusz Walczak i Leszek Walczak.
 
Z kolei Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji 38. Rocznicy Bydgoskiego marca 1981 r. nadał odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych śp. Tadeuszowi Fołdzie, Mirosławowi Fołdzie i Zbigniewowi Ratajowi. Odznaczenia wręczyła minister Halina Szymańska.
 
Z kolei na ul. Mostowej stanęła wystawa poświęcona wydarzeniom z marca 1981 r. Ekspozycja powstała z inicjatywy miasta Bydgoszczy, przy współpracy IPN i ECS. Jej autorem jest Krzysztof Osiński. 
 

19 marca 1981 roku funkcjonariusze MO i SB w Bydgoszczy siłą usunęli z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej delegację "Solidarności", a następnie brutalnie pobili trzech delegatów: Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza. Akcja była odpowiedzią władz na żądania utworzenia przez rolników własnego, niezależnego związku zawodowego.
do góry