Nawigacja

Aktualności

Prelekcja dr. Krzysztofa Kordy „Lokalni Ojcowie Niepodległości – ks. Józef Wrycza” – Wejherowo, 8 lutego 2019

Odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości”.

Kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości” odbyło się 8 lutego w Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie. Wykład pt. „Lokalni Ojcowie Niepodległości – ks. Józef Wrycza” wygłosił dr Krzysztof Korda (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie). Po prelekcji nastąpiła dyskusja. Wstęp na spotkanie był wolny.

Organizatorami spotkania byli: IPN Gdańsk, Muzeum Piaśnickie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina. 


Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Józef Wrycza to postać historyczna, kapłan, ale także działacz społeczny, żołnierz oraz polityk związany z Narodową Demokracją. Zaangażowany w ruch młodokaszubski, „powstaniec” w Chełmży, żołnierz generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. I wreszcie Wrycza to przywódca powstańców i wojaków z Kaszub w okresie międzywojennym, polityk endecji, bohater „Gryfa Pomorskiego”, ścigany w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie – przez komunistów.

Krzysztof Korda (1979) – absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 roku obronił pracę doktorską poświęconą życiu ks. ppłk. Józefa Wryczy, którą napisał pod kierunkiem prof. Józefa Borzyszkowskiego. Zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie (dyrektor). Działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Radny powiatu tczewskiego. Współredaktor w latach 2007-2014 (wraz z dr. Michałem Kargulem) rocznika „Teki Kociewskie”. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii najnowszej – ruchu solidarnościowego w latach 80. XX wieku oraz pomorskiego ruchu regionalnego.

do góry