Nawigacja

Aktualności

Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – Bydgoszcz, 13 grudnia 2018

W trakcie uroczystości odsłonięty został obelisk upamiętniający osoby pozbawione wolności w wojskowych obozach internowania. Pomnik został w całości sfinansowany przez IPN.

Jednym z elementów bydgoskich obchodów 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego było odsłonięcie obelisku upamiętniającego osoby pozbawione wolności w wojskowych obozach internowania. Pomnik, w całości sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej, został ulokowany na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. 

Gości przywitał prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ofiary stanu wojennego to: „nie tylko grupa stu kilkudziesięciu ofiar śmiertelnych w latach 80., to nie jest tylko kilkanaście tysięcy uwięzionych, to nie jest tylko sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy stracili pracę, ale to jest też kilkaset tysięcy, a do końca lat 80. ponad milion, którzy opuścili kraj”.

Głos zabrał także Tadeusz Antkowiak, przewodniczący Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982”. Pomnik został poświęcony przez bp Jana Tyrawę, ordynariusza bydgoskiego. 

W uroczystości udział wzięli m.in.: Mikołaj Bogdanowicz (Wojewoda Kujawsko-Pomorski), gen. Zbigniew Nowek, Leszek Walczak (Przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”) oraz Marzena Jędrzejewska (p.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy), Edyta Cisewska, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego reprezentował Eugeniusz Lala. 

Uroczystość poprowadził Remigiusz Ławniczak, pracownik OBUWiM w Bydgoszczy oraz koordynator projektu. 

do góry