Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – Gdańsk, 16 października 2018

16 października br. z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność” pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana odbyły się uroczystości 40. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Gdańsku.

Uroczystość poprowadził Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”. W pierwszych słowach przywitał zgromadzonych, następnie nawiązał do pomnika, przy którym odbyło się spotkanie. Oni dwaj wspólnie z Reaganem stojącym obok i spacerującymi po parku w Miami na Florydzie, rzucili Rosjan na kolana. Komunizm upadł dzięki ich współdziałaniu – powiedział. Następnie odbyła się modlitwa. Głos zabrał także prof. Mirosław Golon. W swoim przemówieniu nawiązywał zarówno do wielkiego znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II, jak i prezydentury Ronalda Reagana, które przyczyniły się do obalenia komunizmu.

– Dla pokolenia takiego jak ja [...] to że on obudził w Polakach nadzieję, to że on obudził odwagę, to jest oczywiste. W pełni się o tym przekonaliśmy rok później, podczas pierwszej pielgrzymki w czerwcu 1979 roku, a już najbardziej dwa lata później, podczas wielkiego Sierpnia 1980 roku, gdy rodzi się „Solidarność”. Święty dzisiaj Jan Paweł II obudził w Polakach nadzieję, odwagę i solidarność – mówił prof. Golon.

– Ojcu Świętemu na tej drodze trafili się także Ci, którzy mu bardzo pomagali. To na pewno był wielki polityczny ruch „Solidarności”, który w 1980 roku powstał [...] a także cały polski Kościół. [...] Tysiące polskich kapłanów potrafiło ocalić Polskę przed komunistyczną demoralizacją, deprawacją, przed porzuceniem wiary, tradycji i wartości, którym Polska od tysiąclecia hołdowała i o które dbała. Potrafili uchronić Polskę przed tą kuszącą, pod pewnymi względami, komunistyczną, oszukańczą ofertą – kontynuował dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

 

– W styczniu 1981 roku Ronald Reagan był najważniejszym amerykańskim politykiem. I on na całą dekadę lat osiemdziesiątych nadał nowy, bardzo ważny dla nas kierunek polityki władz amerykańskich. [...] To wielkie starcie [zimnej wojny] znalazło u kresu XX wieku swoich wielkich bohaterów. [...] Ronald Reagan jako prezydent Stanów Zjednoczonych ze wszystkich powojennych prezydentów wniósł tutaj największy wkład [...] On wniósł najwięcej w dzieło obalenia komunizmu jako polityk cywilny, jako dysponent największej armii na świecie poza armią sowiecką [...] A dla nas Polaków, obalenie komunizmu to było być albo nie być. To dlatego Ronaldowi Reaganowi tak ogromnie będziemy wdzięczni – zakończył prof. Golon.

W uroczystości wzięło udział liczne grono gości. Wśród nich był m.in. przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla, kombatanci, przedstawiciele partii i ruchów politycznych. Pod pomnikiem złożyli oni wiązanki kwiatów. Jedną z nich w imieniu IPN złożył również prof. Mirosław Golon. Na zakończenie uczestnicy spotkania wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz odśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”.

Prof. Mirosław Golon złożył tego dnia w imieniu IPN kwiaty także pod Zielonym Pomnikiem Jana Pawła II, usytuowanym w pobliżu ul. Meissnera 6 na gdańskiej Zaspie. Monument powstał w miejscu, w pobliżu którego Ojciec Święty odprawił Mszę św. skierowaną do ludzi pracy.

do góry