Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

O życiu i twórczości Zofii Kossak

W związku z 50. rocznicą śmierci Zofii Kossak, Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk, we współpracy ze stowarzyszeniem Civitas Christiana w Gdańsku, prowadzi cykl spotkań z młodzieżą i dorosłymi na temat twórczości i działalności Zofii Kossak.

W tym roku mija 50. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej (secundo voto Szatkowskiej) – wnuczki Juliusza Kossaka, bratanicy Wojciecha Kossaka. Uważana jest za najwybitniejszą – obok Elizy Orzeszkowej – pisarkę w dziejach polskiej literatury. Jako autorka powieści historycznych stawiana jest obok Henryka Sienkiewicza i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Do jej wybitnych powieści zalicza się m.in. „Krzyżowców”, „Błogosławioną winę”, „Bez oręża”.

Ale Zofia Kossak to także wielkie świadectwa o zbrodniczych systemach bolszewickim i niemieckim z czasów Hitlera: powieści „Pożoga” i „Z otchłani” (o KL Auschwitz). Była pomysłodawczynią i liderką Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Skazana za to na śmierć przez Niemców, wykupiona przez Polskie Państwo Podziemne od „nieprzekupnych Niemców” z Pawiaka. Więźniarka KL Auschwitz, straciła tam 26-letniego syna. Pierwszy syn umarł w wieku 10 lat. Życie nie oszczędzało jej, poddało wielkiej próbie, z której wyszła zwycięsko. Uratowała swoją wiarę.

Po wojnie na emigracji do roku 1957. Odmówiła przyjęcia nagrody państwowej i wykorzystywania swej osoby przez komunistów. Po śmierci przyznano jej medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Nie wierzyła w możliwość dobrego współżycia między Polakami a Żydami, uznając, że różnice mentalności, religii i tradycji są nie do pokonania. Z zadowoleniem przyjęła powstanie państwa żydowskiego przed 70 laty. Mimo tej niechęci, nie wahała się ryzykować życiem dla ratowania żydowskich współobywateli. Uważała, że jest to obowiązek Polaka i katolika.

W związku z 50. rocznicą śmierci Zofii Kossak, Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk, we współpracy ze stowarzyszeniem Civitas Christiana w Gdańsku, prowadzi cykl spotkań z młodzieżą i dorosłymi na temat twórczości i działalności Zofii Kossak. Aspekty historyczne przedstawia pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Piotr Szubarczyk, twórczość przedstawiają profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego: Edward Jakiel i Kazimierz Nowosielski. Odbyły się już spotkania i prelekcje w Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Kartuzach, Chojnicach, w Kościerzynie. W planie dalsze spotkania.

  • Spotkanie z młodzieżą szkół kościerskich
    Spotkanie z młodzieżą szkół kościerskich
do góry