Nawigacja

Aktualności

Przedstawiciele IPN na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – Bydgoszcz, 10 października 2018

W imieniu prezesa IPN dr. Jarosława Szarka w uroczystości wziął udział prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Bydgoszcz jest jednym z najmłodszych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym w Polsce – mówił.

Wicepremier poinformował, że z okazji inauguracji roku akademickiego rząd przyznał w przyszłorocznym budżecie 3 mld złotych na rozwój uczelni w Polsce. Z tej kwoty do bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego trafi blisko 30 mln złotych.

W kontekście uroczystości warto przypomnieć, że w czerwcu 2017 r. prezes IPN dr Jarosław Szarek osobiście spotkał się w Bydgoszczy z władzami UKW, m.in. z rektorem prof. Jackiem Woźnym i środowiskiem historyków, w tym z dyrektorem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych prof. Markiem Zielińskim, wybitnym znawcą kwestii związanych z wielotysięczną załogą zbrodniarzy SS w KL Auschwitz.

Podczas spotkania naukowcy omawiali m.in. projekt truthaboutcamps.eu, będący najważniejszym portalem IPN o II wojnie światowej, zaadresowanym do odbiorców zagranicznych. Zawiera on m.in. 8 tys. danych osobowych morderców z Auschwitz.  

do góry