Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w 75. rocznicę śmierci Eugeniusza Bodo – Gdańsk, 11 października 2018

W Oddziale Gdańskim Instytutu Pamięci Narodowej odbył się wykład pt. „Wojenne losy polskich artystów teatralnych i filmowych 1939-1945”.

Licznie przybyłych gości przywitał Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku.

–  Zazwyczaj w kontekście walki o polskość i niepodległość wspominamy wielkich wodzów, polityków czy żołnierzy. Warto jednak czasem sięgnąć po biogramy osób, które wprawdzie nie walczyły z bronią w ręku, ale budowały wielkość Polski, chociażby poprzez promocję narodowej kultury. Wśród takich ludzi są artyści działający w okresie 20-lecia międzywojennego, bohaterowie dzisiejszej prelekcji. Wielu z nich zapłaciło ogromną cenę podczas II wojny światowej – mówił.

O polskim środowisku filmowym i teatralnym w czasie II wojny światowej opowiadał Bartosz Januszewski, historyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN.  

– 75. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 100 lat niepodległości, to także jubileusz powstania II Rzeczpospolitej. Jedną z ikon, jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci tamtego czasu był Eugeniusz Bodo – podkreślił

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatnie najnowszą publikację gdańskiego IPN „Eugeniusz Bodo. Z wielkiego ekranu w otchłań Gułagu”.

Było to kolejne spotkanie działającego w Trójmieście Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Zachęcamy również do zwiedzenia wystawy „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko teatralne i filmowe w czasie II wojny światowej”, która jest eksponowana przed naszym budynkiem w dniach 6-14 października br.  

do góry