Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy! Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Gdańsk, Sopot, Grudziądz, Dąbrówno, 1 sierpnia 2018

Przedstawiciele IPN Gdańsk oddali hołd powstańcom warszawskim.

Obchody zorganizowane przez IPN Gdańsk rozpoczęły się o godz. 11.00 na Cmentarzu Srebrzysko, gdzie przedstawiciele Instytutu zapalili znicze na grobach Janiny i Jana Krahelskich. Razem z przybyłymi na uroczystość mieszkańcami Pomorza pokłonili się rodzicom Krystyny Krahelskiej „Danuty”, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, której twarz uwieczniona została w pomniku warszawskiej Syrenki. 

Zebranych powitał Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

– Krystyna Krahelska była kobietą niezwykle utalentowaną. Udzielała się w harcerstwie, ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim geografię, historię, etnografię. Pisała wiersze. Śpiewała piosenki. Jej twarz została uwieczniona w pomniku warszawskiej Syrenki. Jednocześnie była polską patriotką. Po wybuchu wojny działała w strukturach Armii Krajowej. Niestety już w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka, została ciężko ranna. Zmarła w wyniku odniesionych ran następnego dnia – mówił.

Władze samorządowe podczas uroczystości reprezentowała Danuta Sikora, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej na temat Krystyny Krahelskiej tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/55945,74-rocznica-smierci-Krystyny-Krahelskiej-Danuty-uczestniczki-Powstania-Warszawsk.html

O godz. 17.00 Krzysztof Drażba uczestniczył w uroczystym Apelu Pamięci w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W tym samym czasie Artur Chomicz i Daniel Sieczkowski (IPN Gdańsk) wzięli udział w obchodach w Sopocie i Dąbrównie. 

Jan Hlebowicz z IPN Gdańsk złożył kwiaty przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Oficjalne uroczystości zostały odwołane ze względu na warunkowi pogodowe.

IPN Gdańsk objął także patronatem grudziądzkie uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęły się 28 lipca od koncertu piosenek patriotycznych wwykonaniu uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego. Następnie 31 lipca na Dziedzińcu Ratusza Miejskiego w Grudziądzu otwarta została wystawa, na którą złożyły się fotografie pochodzące z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zbiorów IPN. O godz. 19.30 odprawiona została uroczysta Msza św. powstańcza w obrządku przedwojennym. 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbył się uroczysty Apel Pamięci z ceremoniałem wojskowym. Organizatorem obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądz. 

Zdjęcia z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego w Grudziądzu, przekazane przez Państwa Katarzynę i Dariusza Millerów.

Poniżej programy obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Grudziądz

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku objął patronatem grudziądzkie uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczną się 28 lipca od koncertu piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Fado Cafee (ul. Mikołaja Reja 3). Start godz. 19.00.

Następnie 31 lipca na Dziedzińcu Ratusza Miejskiego w Grudziądzu o godz. 17.00 otwarta zostanie wystawa, na którą złożą się fotografie pochodzące z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zbiorów IPN. O godz. 19.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. powstańcza w obrządku przedwojennym.

Z kolei 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbędzie się uroczysty Apel Pamięci z ceremoniałem wojskowym.

Organizatorem obchodów jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądz. Patronem uroczystości jest IPN Gdańsk.

Gdańsk

1 sierpnia o godz. 11 przedstawiciele IPN Oddział w Gdańsku zapalą znicze na grobach Janiny i Jana Krahelskich spoczywających na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko. Zachęcamy mieszkańców Gdańska, by odwiedzili to miejsce i pokłonili się rodzicom Krystyny Krahelskiej „Danuty”, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, której twarz uwieczniona została w pomniku warszawskiej Syrenki. Więcej na ten temat tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/55945,74-rocznica-smierci-Krystyny-Krahelskiej-Danuty-uczestniczki-Powstania-Warszawsk.html

Przedstawiciele IPN Gdańsk 1 sierpnia wezmą udział w:

1) Uroczystości organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. O godz. 16.50 odbędzie się uroczysty Apel Pamięci na Placu W. Bartoszewskiego. Następnie organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy w ramach letniego kina pelernowego (godz. 21.00).

2) Uroczystości organizowanej przez władze miasta Gdańska, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego. Rozpoczęcie o godz. 16.45 na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej. W programie m.in. modlitwa, złożenie wieńców oraz wystąpienie uczestnika Powstania Warszawskiego, członka Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza.

W związku z obchodami zostanie odprawiona również Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących Powstańców Warszawskich oraz kombatantów. Odbędzie się ona w niedzielę 29 lipca 2018 r. o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Sopot

Przedstawiciel IPN Gdańsk 1 sierpnia o godz. 17.00 weźmie udział w uroczystości organizowanej przez Klub Gazety Polskiej im. Anny Walentynowicz w Sopocie (przy ul. Armii Krajowej) pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

Dąbrówno

1 sierpnia odbędzie się uroczysty apel z udziałem przedstawiciela IPN Gdańsk ku czci uczestników Powstania Warszawskiego o „godzinie W” przy pomniku Powstania Sierpniowego w Dąbrównie (pow. Ostróda). Po apelu nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej Mikołaja Wasika, pierwszego wójta polskiego Dąbrówna, uczestnika Powstania Warszawskiego ps. „Wąsaty”, żołnierza Zgrupowania AK „Chrobry II”, ojca poległej na Woli 17 sierpnia 1944 roku córki Zosi, łączniczki Zgrupowania.

Poniżej dokładny program uroczystości w Grudziądzu.

do góry