Nawigacja

Aktualności

W przeddzień rocznicy sowieckiej ludobójczej antypolskiej masowej zsyłki na Sybir pamiętamy o naszej bohaterce Danucie Siedzikównie – Miłomłyn, 6 lutego 2018

Delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem, złożyła kwiaty pod pomnikiem „Inki” w Miłomłynie.

72 lata temu, w lutym 1946 roku siedemnastoletnia Danuta Siedzikówna „Inka” odnowiła kontakty z 5. Wileńską Brygadą AK mjra Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ukrywająca się przed UB i Sowietami w Nadleśnictwie Miłomłyn pod Ostródą od stycznia 1946 roku pod przybranym nazwiskiem Danuta Ina Zalewska, gdzie krótko pracowała u swojego wuja Stefana Obuchowicza. W marcu 1946 roku opuściła Miłomłyn i jako sanitariuszka dołączyła do tego jednego z najsławniejszych oddziałów polskiej antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej. Za swoją bohaterską decyzję, za próbę ratowania Polski przed zniewoleniem przez komunistów zapłaciła własnym życiem. 28 sierpnia 1946 roku została zamordowana w Gdańsku i potajemnie pochowana na pobliskim Cmentarzu Garnizonowym.

Jej grób odnalazł zespól profesora Krzysztofa Szwagrzyka 68 lat później w 2014 roku (identyfikację ogłoszono w 2015 roku). Uroczysty pogrzeb „Inki” i zamordowanego wraz nią Feliksa Selmanowicza „Zagonczyka” zorganizowano 70 lat po śmierci 28 sierpnia 2016 roku z udziałem najwyższych władz państwowych w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premier Beaty Szydło.

W miesiącu lutym koniecznie też należy wspomnieć że młodziutka Bohaterka już w wieku 15 lat, latem 1943 roku została całkowicie osierocona z winy zbrodniarzy niemieckich, którzy zabili za współprace z Armią Krajową Jej Mamę – Eugenię z domu Tymińską , oraz z winy zbrodniarzy sowieckich, którzy przyczynili się do śmierci Jej Taty – leśniczego Wacława Siedzika wywiezionego 10 lutego 1940 roku na Sybir (Wacław Siedzik wyniszczony w łagrach NKWD zmarł w Teheranie już w szeregach Armii gen. Władysława Andersa).

Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal internetowy inka.ipn.gov.pl poświęcony bohaterskiej sanitariuszce, zawierający wiele unikatowych zdjęć. Zachęcamy do jego odwiedzenia.

do góry