Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu „Soldau. Miasto na pograniczu śmierci” – Działdowo, 15 stycznia 2018

15 stycznia 2018 roku w Działdowie odbyła się premiera filmu o niemieckim obozie koncentracyjnym KL Soldau w reżyserii Marii Cegiełki.

  • Jeden z budynków obozu

W pokazach premierowych wzięła udział młodzież z działdowskich szkół, byłe więźniarki obozu Krystyna Gajewska i Teresa Krowicka, biskup Diecezji Toruńskiej Wiesław Śmigiel, senator RP Bogusława Orzechowska. Spotkanie poprowadził Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Produkcja filmu dokumentalnego „Soldau. Miasto na pograniczu śmierci” wpisuje się w cele statutowe Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” jakimi są: edukacja historyczna, pielęgnowanie kultury i tradycji polskiej, propagowanie wartości chrześcijańskich oraz postaw patriotycznych. Inicjatywa ta ma przyczyniać się do popularyzacji historii związanej z niemieckim obozem Soldau, podtrzymywania pamięci o wszystkich jego ofiarach oraz zwiększenia wrażliwości społecznej związanej z koniecznością upamiętnienia tego miejsca. Film został zrealizowany przy współudziale byłych więźniów obozu Soldau oraz specjalistów z dziedziny historii, teologii i filozofii. Dzięki temu możemy poznać historię obozu w Działdowie z dwóch perspektyw – jako miejsca wielkich tragedii pojedynczych osób oraz jednego z wielu rozwiązań i narzędzi służących do realizacji niemieckiej polityki eksterminacyjnej — mówiła na premierze reżyserka filmu i członek zarządu stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” Maria Cegiełka.

Za scenariusz filmu napisali Maria Cegiełka, Andrzej Rutecki, Andrzej Reszka i Zenon Gajewski, reżyserem i montażystą jest Maria Cegiełka. Warto podkreślić ogrom pracy włożonej w przygotowanie filmu.

Na premierę filmu w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list okolicznościowy wystosował Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Jednym z organizatorów wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Po dalsze informacje zapraszamy na stronę internetową Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”.

 

POKAZY

Najbliższy pokaz odbędzie się 25 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu (pl. ks. Frelichowskiego 1). Film dostępny będzie również na płytach DVD.

 

TRAILER FILMU

 Oprac. na podstawie materiałów prasowych Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”.

do góry