Nawigacja

Aktualności

Akta procesu o sprawstwo kierownicze masakry grudniowej w zasobie AIPN w Gdańsku

W 2017 roku Oddziałowe Archiwum IPN w Gdańsku pozyskało z Sądu Okręgowego w Gdańsku akta procesu o sprawstwo kierownicze masakry robotników w grudniu 1970 r.

Postępowanie w tej sprawie rozpoczęła Prokuratura Marynarki Wojennej w Gdyni w 1990 roku, następnie przejęła je Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku, która w 1995 roku sporządziła akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, w tym Wojciechowi Jaruzelskiemu i Stanisławowi Kociołkowi. Po trwającym kilkanaście lat procesie Sąd Okręgowy w Warszawie skazał w 2013 roku byłych wojskowych Mirosława Wiekierę i Bolesława Fałdasza (inni oskarżeni zmarli lub zostali wyłączeni z postępowania ze względu na stan zdrowia), natomiast Stanisław Kociołek został uniewinniony. Po kasacji prokuratora Bogdana Szegdy Sąd Najwyższy w Warszawie w 2015 roku przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Gdańsku. Przed rozpoczęciem czynności procesowych, w tym samym roku, Stanisław Kociołek zmarł.  

Przejęte materiały zostały zarejestrowane pod sygnaturą IPN Gd 992 i liczą 266 jednostek archiwalnych, co stanowi prawie 7 mb długości. Składają się na nie akta postępowania prokuratorskiego i sądowego oraz kilkanaście tomów historycznych materiałów z przełomu lat 1970–1971. Zawierają zeznania setek świadków, ponad 100 fotografii, nagrania z sali sądowej, mapy, szkice i stanowią bezcenny materiał do badań nad dziejami rewolty grudniowej 1970 roku, który w tej chwili staje się dostępny w czytelniach archiwum IPN.

Nie oznacza to jednak, że poszukiwania materiałów dotyczących Grudnia 1970 roku dobiegły końca. Nadal wiele zdjęć, dokumentów czy też nagrań posiadają uczestnicy tych wydarzeń bądź ich rodziny. Chcielibyśmy zwrócić się z apelem o przekazywanie ich do archiwum IPN, aby jak najwięcej osób mogło z nich korzystać i dzięki temu pielęgnować pamięć o tamtych dniach.

do góry