Nawigacja

Aktualności

Trzy Grudnie – 1952, 1970, 1981 – uroczystości w Oddziale IPN w Gdańsku – 7–16 grudnia 2017

W Oddziale IPN w Gdańsku odbyły się uroczystości 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 47. rocznicy Grudnia '70. Tradycyjnie odbyła się również kolejna edycja akcji IPN „Zapal Światło Wolności”.

W Gdańsku i Gdyni odbyły się uroczystości 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 47. rocznicy Grudnia '70. W Helu i Gdyni odbył się również uroczysty państwowy pogrzeb Komandorów.

Oficjalna część obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się 13 grudnia od złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod pomnikami Jana Pawła II i Ronalda Reagana, Anny Walentynowicz i pomniku Poległych Stoczniowców. Uczestniczyła w nich delegacja IPN z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem na czele. W Sali BHP w Gdańsku miała miejsce emisja filmu „Zawsze wierni” (reż. Jolanta Roman-Stefanowska) poświęcona Stowarzyszeniu „Godność” w 25. rocznicę powstania Stowarzyszenia.

 

Uroczystości w Gdyni rozpoczęły się wieczorem od mszy świętej w kościele oo. Redemptorystów. Następnie zebrani przeszli pod pomnik Ofiar Komunizmu, gdzie zostały złożone kwiaty i wieńce.

Uroczystości 47. rocznicy Grudnia '70 w Gdańsku odbyły się 15 grudnia. Po południu w kościele św. Brygidy w Gdańsku, odbyła się msza święta, podczas której nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio poświęcił Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Uczestnicy uroczystości przeszli następnie pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie odśpiewany został hymn narodowy i odczytano Apel Poległych. Modlitwę poprowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. 

W ceremonii uczestniczył prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i prezes IPN Jarosław Szarek. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor prof. Mirosław Golon. Prezes IPN złożył pod pomnikiem wieniec.

Prezydent RP tego samego dnia złożył również kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Gdańsku. 17 grudnia przedtawiciele Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej zorganizowali uroczystość pod pomnikiem Browarczyka, w której wziął udział Arkadiusz Kazański, historyk Oddziału IPN w Gdańsku.

Uroczystości w Gdyni rozpoczęły się 17 grudnia w godzinach porannych. Tradycyjnie obchodzone były pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Wziął w nich udział premier Tadeusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, szef Solidarności Piotr Duda, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, szef BBN Paweł Soloch, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

W związku z rocznicami Grudnia '70 i stanu wojennego Oddział IPN w Gdańsku zorganizował szereg wydarzeń towarzyszących. 7 grudnia w Sali BHP w Gdańsku odbył się koncert Jana Pietrzaka „Wrona Orła nie pokona, czyli jak humorem obaliliśmy komunę”. 10 grudnia w Strzebielinku i Gniewinie miało miejsce spotkanie opłatkowe Strzebielinkowców. 12 grudnia na Uniwersytecie Gdańskim miało miejsce spotkanie z czołowymi postaciami opozycji studenckiej z czasów stanu wojennego pt. „13 grudnia, roku pamiętnego”. 13 grudnia w Rumi odbyła się wystawa znaczków Poczty Podziemnej Solidarności, przygotowana przez Sztafetę Pokoleń. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

 

WYSTAWY

W związku z kolejną rocznicą Grudnia ’70 oraz wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy na wernisaże czterech wystaw tematycznych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Szczegółowy program prezentacji dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Powiązane wiadomości

do góry