Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim” – Gdynia, 14 grudnia 2017

14 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim” na placu przy Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni.

Wzięli w niej udział: dr Tomasz Neubauer (Muzeum Marynarki Wojennej), Daniel Sieczkowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku), a słowo wstępne wygłosił prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku) oraz Tomasz Miegoń (dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni). Uroczystość poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Otwarcie wystawy związane jest ze zbliżającą się 65. rocznicę mordu sądowego na komandorach z Dowództwa Marynarki Wojennej RP, a także w związku z ich uroczystym pogrzebem, który odbył się 16 grudnia br. na cmentarzu na Oksywiu.

Ekspozycja skupia się na temacie represji komunistycznych wymierzonych w przedwojenną kadrę oficerską Marynarki Wojennej oraz w podoficerów i szeregowych, którzy do wojska trafili w na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Przedstawia sylwetki głównych oskarżonych w stalinowskim procesie komandorów z lata 1952 r. Więcej informacji o wystawie dostępnych jest na naszej stronie internetowej.

Wystawa będzie prezentowana do 21 grudnia br. na placu przy Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni (ul. Armii Krajowej 26).

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

Plansza tytułowa wystawy

do góry