Nawigacja

Aktualności

Obchody 71. rocznicy śmierci „Inki” i „Zagończyka” – Gdańsk, 28 sierpnia 2017

W 71. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” w miejscu ich doczesnego pochówku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyła się uroczystość.

Przybyło na nią kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele Sejmu Rzeczypospolitej Kornel Morawiecki i Magdalena Zwiercan, Ireneusz Szweda reprezentujący Wojewodę Pomorskiego, radni, reprezentacja Muzeum II Wojny Światowej z dyrektorem dr. Karolem Nawrockim na czele. Uroczystość poprowadził prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, który w przemówieniu przypomniał o pięknych uroczystościach pogrzebowych naszych bohaterów narodowych. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego delegacje złożyły wieńce.

Kolejna uroczystość odbyła się wieczorem pod pomnikiem „Inki” w Gdańsku-Orunii. Zaczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Bosko, której przewodniczył probosz ks. Mirosław Dukiewicz. Przemówienia pod pomnikiem wygłosili prof. Mirosław Golon i Kornel Morawiecki. Na wieczorną uroczystość przybyło kilkadziesiąt osób, wśród nich jeden z bohaterów Sierpnia '80 – Andrzej Kołodziej

***

„Inkę” i „Zagończyka” połączył wspólny los. 3 sierpnia 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na śmierć Danutę Siedzikównę, a 17 sierpnia – Feliksa Selmanowicza. Oboje zostali zabici 28 sierpnia 1946Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku Danuta Siedzikówna przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Polecamy portal internetowy IPN poświęcony „Ince”: inka.ipn.gov.pl

do góry