Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Oddziale IPN w Gdańsku – 1 sierpnia 2017

  • Przemówienie zastępcy prezydenta Miasta Gdańska Piotra Grzelaka na Cmentarzu Łostowickim.
  • Przemówienie Jerzego Grzywacza, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
  • Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, złożył wieniec przy ścianie pamięci na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
  • Kwiaty złożyła delegacja Muzeum II Wojny Światowej na czele z dyrektorem dr. Karolem Nawrockim.

1 sierpnia obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęliśmy ją od akcji edukacyjnej na Targu Węglowym w Gdańsku. Odbyła się ona pod hasłem: „Oni przelali krew za wolną Polskę. My oddajmy krew potrzebującym!”

Główną część wydarzenia zorganizowaliśmy dzięki Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. W krwiobusie należacym do Centrum możliwe było oddanie krwi, symbolicznie oddając w ten sposób hołd Powstańcom, którzy przelali krew za naszą wolność. Z tej możliwości skorzystało 14 osób. Wśród nich byli zaproszeni przez nas goście, jak i przypadkowe osoby, w tym turyści spoza naszego miasta. Akcji sprzyjał fakt, że odbyła się ona na początku trwającego Jarmarku Dominikańskiego. Dzięki uprzejmości dyrekcji projektu Jarmarku św. Dominika, w tym zwłaszcza Dagmarze Łakomiak-Ziemiaszewskiej, mogliśmy przygotować nasze wydarzenie w samym centrum Gdańska.

Obok krwiobusu stanął nasz namiot, w którym mieliśmy przygotowane materiały edukacyjne. Były to broszurki z serii „Patroni naszych ulic” poświęcone Powstańcom Warszawskim, generałowi Antoniemu Chruścielowi i generałowi Stefanowi Roweckiemu „Grotowi”. Były to także nalepki, opaski i inne drobiazgi związane z Powstaniem. Cieszyły one zwłaszcza najmłodszych. Szczególnym powodzieniem cieszyły się bawełniane torby z okolicznościowymi motywami (np. znakiem Polski Walczącej), które przygotowała Agnieszka Wszałek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Takich toreb przekazaliśmy naszym gościom ponad sto. Cieszy nas, że będą przypominać ich właścicielom o tej ważnej w naszej historii dacie. Akcję na Targu Węglowym prowadził zespół pracowników OBEN: dr Barbary Męczykowskiej i Daniela Sieczkowskiego.

Po południu odbyły się oficjalne uroczystości na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej. Ich gospodarzem był prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Rozpoczęły się dokładnie w godzinie „W” o 17.00. Przemówienie w imieniu gospodarza wygłosił zastępca prezydenta Piotr Grzelak. Wzruszające i pełne historycznych wątków kolejne przemówienie wygłosił kpt. w st. spoczynku Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Powiedział m.in.:

Powstanie po bardzo zaciętej walce zakończyło się klęską, ale czy klęską zupełną? Jeżeli porównamy dysproporcję sił i będziemy pamiętać o tym, że niemiecki Werhmacht dysponował dziesięciokrotnie większą siłą ognia, dysponując każdym rodzajem broni: samolotami, czołgami, ciężką artylerią i wyrzutnią min, tzw. “krowami”, które siały olbrzymie spustoszenie. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę i spojrzymy na liczbę zabitych żołnierzy po obu stronach, to budzi się zdziwienie. Naszych żołnierzy zginęło około 18 tysięcy, żołnierzy niemieckich zginęło około 16 tysięcy. Porównajmy jak wielka musiała być determinacja walki z naszej strony i jak celnie nasi musieli strzelać, skoro straty wojenne były porównywalne.

W dalszej części uroczystości pod ścianą pamięci złożone zostały wieńce i kwiaty. W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku uczynił to Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Zapraszamy na strony internetowe Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

do góry