Nawigacja

Aktualności

Prelekcja „Operacja antypolska NKWD 1937-1938” w Działdowie – 8 sierpnia 2017

Prelekcję poprowadził Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

  • Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku
  • Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Działdowa.

8 sierpnia 2017 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Działdowa Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Działdowa zorganizowało prelekcję w 80. rocznicę wydania rozkazu nr 00485 przez Komisarza Ludowego NKWD Nikołaja Jeżowa o wymordowaniu Polaków na sowieckiej ziemi. Prelekcję wygłosił Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

„Operację antypolską” NKWD z lat 1937-1938 określa się mianem Wielkiego Terroru. W swoim wystąpieniu prelegent zauważył, że wszystkie zbrodnie dokonywane przez Sowietów w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. miały być zemstą za rok 1920, kiedy to Wojsko Polskie zatrzymało najazd bolszewików na nasz kraj i Europę. Według danych archiwalnych sowieckich w „operacji polskiej” zamordowano ponad 111 tyś. Polaków. Prelegent stwierdził, że wielka czystka w państwie Stalina to holocaust polski.

Przytaczał również zeznania świadków z tamtego okresu m.in. Heleny Trybel, która mawiała: Być Polakiem w ZSRS w latach 30. wieku XX, to tak jak być Żydem w państwie Hitlera. Na koniec naszego spotkania został zaprezentowany film pt. „Ojcu”. Jest to historia kresowianina Adama Bandrowskiego, polskiego nauczyciela z Winnicy, widziana oczyma jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski był jedną z ponad 100 tys. ofiar ludobójstwa, dokonanego w czasach Wielkiego Terroru Stalina na Polakach-obywatelach ZSRS.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Aut. Andrzej Rutecki, sekretarz Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”.

do góry