Nawigacja

Aktualności

I Zlot Motocykli BMW R35 z historią 34 pp w tle – Gostycyn-Nogawica, 27–30 lipca 2017

Zapraszamy na I Zlot Motocykli BMW R35. Jego uczestnicy upamiętnią bohaterskich żołnierzy 34 Pułku Piechoty, którzy w kampanii wrześniowej bronili naszej Ojczyzny. Oddział IPN w Gdańsku jest patronem wydarzenia.

  • BMW R35

Od 27 do 30 lipca na terenie Borów Tucholskich odbędzie się I Zjazd Motocykli BMW R35. Dokładnie 80 lat temu monachijska fabryka BMW wypuściła na rynek kultowy motocykl, nazywany przez użytkowników swojsko „Osiołkiem”. Zlot jest doskonałą okazją do zgłębienia historii i sekretów tej maszyny.

W trakcie Zlotu uczestnicy przejadą przez naznaczone historią Bory Tucholskie. Odwiedzą miejsce bitwy 34 Pułku Piechoty z 1939 roku. Pokłonią się także przed mogiłą żołnierzy, która znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Zlot będzie również okazją do upamiętnienia Obrońców Ojczyzny w miejscu stoczonej przed laty bitwy, gdzie odsłonięta zostanie tablica poświęcona Ich pamięci. Odsłonięcie tablicy poprzedzi Msza Święta w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pruszczu.

34 Pułk Piechoty brał udział w walkach w 1919 oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Święto pułkowe obchodził 8 maja w rocznicę bitwy pod Rzeczycą i zwycięstwa nad Dnieprem w 1920. Stacjonował w Białej Podlaskiej. W 1939 w trakcie kampanii wrześniowej walczył w składzie 9 Dywizji Piechoty. Sztandar tego pułku – jako jednego z nielicznych – Józef Piłsudski udekorował krzyżem Virtuti Militari. Historię tej jednostki popularyzuje historyk z Oddziału IPN w Warszawie, dr Mariusz Bechta.

Zlot wspierają: Stanica PTTK Gostycyn Nogawica, Komenda Policji w Tucholi, Restauracja Pod Jeletniem, Browar Czarnków, Gmina Tuchola, Harcerski Ośrodek Obozowy „Pólko”, Hufiec ZHP Bydgoszcz-Miasto, Bydgoskie Towarzystwo Strzeleckie „Kaliber”, Oldtimer Garage. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku jest patronem wydarzenia.

Rejestracja jest możliwa przez stronę internetową wydarzenia. Termin minął z końcem maja, ale spóźnialscy są nadal mile widziani. Zapraszamy na stronę po szczegółowe informacje organizacyjne, w tym mapy kolejnych przejazdów. Program Zjazdu dostępny jest w załączniku


Ośrodek Wypoczynkowy – Stanica Wodna PTTK, 89–520 Gostycyn, Piła ul. Nogawicka 14
27–30 lipca 2017 (czwartek-niedziela)

 

do góry