Nawigacja

Aktualności

Seminarium szkoleniowe dla nauczycieli pt. „Polska emigracja polityczna w latach 1918–1989” – Gdynia, 16 maja 2017

Kolejne seminarium dla nauczycieli odbyło się w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. W tym reprezentacyjnym modernistycznym gmachu z 1933 roku od dwóch lat funkcjonuje Muzeum Emigracji. Miejsce szkolenia zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem omawiane na nim zagadnienia dotyczyły emigracji politycznej w latach 1918–1989. 

Zarys problematyki polskiego wychodźstwa w XX wieku przedstawiła dr Anna Mazurkiewicz, amerykanistka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego oraz współtwórczyni koncepcji Muzeum Emigracji. Propozycję zajęć dydaktycznych na temat dziejów polskiej żeglugi transatlantyckiej w II RP i PRL zaprezentowała dr Barbara Męczykowska, pracownik naukowo-dydaktyczny O/IPN Gdańsk.  

W drugiej części szkolenia przedstawiona została oferta edukacyjna Biura Edukacji Narodowej O/IPN w Gdańsku oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Na koniec pracownik działu wystawienniczego Muzeum, Szymon Jocek oprowadził nauczycieli po wystawie stałej.

W seminarium uczestniczyło 20 nauczycieli z województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego (Gdańska, Sopotu, Gdyni, Lęborka, Malborka, Kartuz, Kalisk Kościerskich, Żukowa, Elbląga, Świecia). Szkolenie zorganizował i poprowadził Bartosz Januszewski (OBEN IPN Gdańsk).

Zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym seminarium dla nauczycieli, które odbędzie się 13 czerwca 2017 r. Temat szkolenia: Operacja polska NKWD 1937–1938. 

do góry