Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu Zdzisława Krawczyka wpisanego do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – Gdańsk, 3 kwietnia 2024 r.

3 kwietnia 2024 r. na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku miała miejsce uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu Zdzisława Krawczyka „Bogdana”. Zdzisław Krawczyk w 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej, wykonywał zadania dywersyjno-sabotażowe w placówce „Kordian” VI Rejonu „Helenów” AK. W Powstaniu Warszawskim walczył w Batalionie „Zośka”. W uroczystości wzięła udział rodzina bohatera syn Waldemar Krawczyk oraz synowa Ewelina Krawczyk.

Zdzisław Krawczyk urodził się 2 marca 1925 r. w Siedlcach. Jego rodzicami byli Stanisław i Anna z d. Karaś. W 1939 r. ukończył szkołę powszechną w Siedlcach. W okresie okupacji początkowo pracował w warsztacie wag, a od grudnia 1940 r. w parowozowni kolejowej.
W kwietniu 1941 r. został palaczem parowozowym, a w lipcu tego samego roku powierzono mu obowiązki zastępcy maszynisty. W czerwcu 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej, działał pod pseudonimem „Bogdan” w placówce „Kordian”, VI Rejonu „Helenów”. Wykonywane przez niego działania miały charakter dywersyjno-sabotażowy i polegały na nieodpowiedniej konserwacji i użytkowaniu części lokomotyw. Dwa razy brał udział w akcji spalenia niemieckich parowozów. Niejednokrotnie pomagał w transporcie broni i amunicji z Warszawy do Siedlec. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Zośka”. Po zakończeniu działań wojennych zamieszkał w Gdańsku. Pracował w Polskich Kolejach Państwowych jako maszynista.

Mogiła bohatera znajduje się na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku (rejon V, kwatera POL I, rząd 2, nr grobu 135). Decyzją prezesa IPN wpisano ją do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

do góry