Nawigacja

Aktualności

Uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Gdańsk, 1 marca 2024

W Gdańsku odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem delegacji Oddziału IPN w Gdańsku.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, nieopodal Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. Odsłonięty w 2018 roku monument w postaci ważącego 40 ton kamienia upamiętnia walczących po II wojnie światowej żołnierzy podziemia niepodległościowego. Pierwowzorem przedstawionej na nim postaci był Henryk Wieliczko „Lufa”, żołnierz AK, członek 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Wśród gości tegorocznych obchodów były delegacje i przedstawiciele parlamentu Rzeczypospolitej, samorządu miasta, kombatanci, organizacji społecznych, młodzieżowych, a także tych, którzy kultywują tradycje i wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto zaznaczyli swoją obecność przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych, a wśród nich liczna delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem, dr. Markiem Szymaniakiem.

Do licznie zgromadzonych gości, zwrócił się dr Szymaniak, mówiąc:

Narodowy Dzień Pamięci Wyklętych obchodzimy już po raz czternasty. To, to święto w trakcie, którego przywracamy nie tylko pamięć o bohaterach tego pięknego zrywu niepodległościowego, tego sprzeciwu przeciwko reżimowi komunistycznemu, ale również to dzień, w którym zaświadczamy o tym, że tożsamościowa, niepodległościowa wizja funkcjonowania naszej Ojczyzny jest nam, tak samo jak im Żołnierzom Wyklętym bardzo bliska i zaświadczamy o tym, że nigdy z niej nie zrezygnujemy. Cześć i chwała Bohaterom! - zakończył dyrektor Szymaniak.

W programie wydarzenia znalazł się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa, modlitwa, której przewodził ks. płk. Okoń a także złożenie kwiatów pod pomnikiem.

 

Następnie zebrani udali się na pobliski Cmentarz Garnizonowy, gdzie złożyli kwiaty na grobach Danuty Siedzików „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Uroczystości odbyły się w pięknej oprawie wojskowej i harcerskiej.

Ostatnim elementem obchodów była msza święta, koncelebrowana w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

do góry