Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu śp. Piotra Budzyńskiego wpisanego do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – Gdańsk, 27 lutego 2024 r.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku oznaczyło tabliczką weterana mogiłę Piotra Budzyńskiego, powstańca wielkopolskiego, członka konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

  • Uroczystość oznakowania tabliczką weterana grobu śp. Piotra Budzyńskiego wpisanego do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – Gdańsk, 27 lutego 2024 r.

 

Piotr Budzyński urodził się 11.02.1895 r. w Kokoszkach, zmarł  11.03.1972 r. w Gdyni. Był synem Józefa i Weroniki z d. Pieterek. 28 grudnia 1918 r. przyłączył się do oddziału powstańczego, który został utworzony w Gnieźnie. W marcu 1919 r. kompania gnieźnieńska została włączona do 4 Pułk Strzelców Wielkopolskich tzw. „Czwartaków”. W szeregach wojsk powstańczych Piotr Budzyński walczył do  kwietnia 1919 r. W 1937 r. zamieszkał w Gdyni i tam zastał go wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji włączył się w działalność  konspiracyjną.  Do zadań grupy należało gromadzenie broni porzuconej we wrześniu 1939 r., przygotowanie się do działań  dywersyjnych oraz sabotażowych. W wyniku działalności prowokatora gestapo Leona Kortasa w dniu 4 czerwca 1940 r. Niemcy aresztowali około 160 osób, a wśród nich także Piotra Budzyńskiego.  Do końca wojny był więziony w KL Stutthof oraz Sachsenhausen.

 

do góry