Nawigacja

Aktualności

Ostatnie pożegnanie Jana Kowalczysa ps. „Śmiały” - Gdańsk, 3 lutego 2024

3 lutego pożegnaliśmy Jana Kowalczysa ps. „Śmiały”, żołnierza Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Gdańsku.

  • Ostatnie pożegnanie Jana Kowalczysa ps. ps. „Śmiały” - Gdańsk, 3 lutego 2024

Msza święta  żałobna odbyła się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Instytut Pamięci Narodowej  reprezentował Prezes IPN dr Karol Nawrocki oraz zastępca dyrektora gdańskiego oddziału IPN Waldemar Szulc.

W trakcie mszy, przedstawiciel Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczył rodzinie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany pośmiertnie Janowi Kowalczysowi, przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

 

 

Jan Kowalczys został pochowany przy asyście honorowej Marynarki Wojennej RP na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi, przedstawiciele Wojewody Pomorskiej, władz miasta, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Gdańska. W imieniu gdańskiego oddziału IPN, bohatera pożegnał zastępca dyrektora oddziału Waldemar Szulc.

* * *

Jan Kowalczys urodził się w 1927 r. we wsi Rakliszki (teren dzisiejszej Białorusi). W wieku 16 lat wstąpił do Armii Krajowej na Nowogródczyźnie. Od kwietnia 1944 r. walczył w 5. batalionie 77. Pułku Piechoty AK, gdzie pełnił funkcję gońca. W sierpniu 1944 r. aresztowany przez NKWD. Stalinowski sąd skazał go na dziesięć lat pozbawienia wolności i pięć lat pozbawienia praw publicznych.

Po wypuszczeniu z łagru został przymusowo uznany za obywatela ZSRS i karnie osiedlony w Norylsku. Mieszkał tam, a na zesłaniu wziął ślub z Oktiabriną Biereziną córką zesłańca rosyjskiego, która po ślubie przyjęła obywatelstwo polskie. Wrócił do Polski, do Gdańska, w roku 1957, z żoną i trójką małych dzieci, urodzonych w ZSRS.

Rozpoczął pracę na kolei jako maszynista. W PKP obsługiwał najpierw parowozy, następnie lokomotywy spalinowe i lokomotywy elektryczne. Na emeryturę przeszedł w 1987 r.

W 1948 r. Jan Kowalczys został wyróżniony przez Rząd RP w Londynie Medalem Wojska. W 2020 r. otrzymał rangę kapitana Wojska Polskiego. W styczniu 2021 r. Prezydent RP odznaczył Jana Kowalczysa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jan Kowalczys „Śmiały” zmarł 24 stycznia 2024 r. w wieku 96 lat.

do góry