Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy elementarnej „Wincenty Witos” – Gdańsk, 19 stycznia

W prezentacji wystawy uczestniczył dyrektor Biura Kadr IPN Mateusz Kotecki.

W niedzielę 21 stycznia przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji w reprezentacyjnym miejscu Gdańska, między Bramą Wyżynną a Katownią, odsłoniliśmy wystawę elementarną Instytutu Pamięci Narodowej o liderze ruchu ludowego.

Uczestnikami wydarzenia było liczne grono znamienitych gości: posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka, poseł na Sejm RP Marek Biernacki, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego na Pomorzu Adam Gawrylik, konsul generalny Węgier w Gdańsku dr Pál Attila ILLÉS, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku Wiktor Kamiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Solidarności dr. Piotr Brzeziński, przedstawiciel dowództwa 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr. Gracjan Szczepański, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Gdańsku Karol Wardański, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.

Szczególnie ucieszyła nas obecność uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” w Gdańsku wraz z opiekunem Przemysławem Szloskiem, a także mieszkańców naszego miasta.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała liczna delegacja na czele z Mateuszem Koteckim, dyrektorem Biura Kadr, Magdaleną Hajduk, dyrektorem Biura Nowych Technologii i Waldemarem Szulcem, zastępcą dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku. 

Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska – te słowa Wincentego Witosa najdobitniej wskazują azymut działań jednego z ojców naszej niepodległości. Wincenty Witos był człowiekiem, który cały swój dorobek życiowy zawdzięczał ciężkiej pracy. W pierwszym publicznym wystąpieniu zadeklarował jedną rzecz – rzetelną pracę – i słowa dotrzymał. Stał się jednym z najaktywniejszych posłów ludowych – podkreślał w swoim przemówieniu Mateusz Kotecki.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego na Pomorzu Adam Gawrylik, dziękując Instytutowi Pamięci Narodowej za prezentację wystawy. Dodał również, że w okresie II Rzeczypospolitej Wincenty Witos, mimo wielu zasług w odbudowie niepodległej Ojczyzny, był szykanowany i skazany wyrokiem w procesie brzeskim.

Po zakończeniu wydarzania goście wzięli udział w prezentacji wystawy. Ekspozycja będzie dostępna do 8 lutego br.

***

Biograficzna wystawa elementarna o Wincentym Witosie została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Prezentuje postać wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

Z okazji przypadającej 150 rocznicy urodzin Wincentego Witosa Oddział IPN w Gdańsku przygotował w piątkowym (19 stycznia) numerze „Dziennika Bałtyckiego” okolicznościowy dodatek historyczny. W tym samym numerze ukazał się również wywiad na temat lidera ruchu ludowego z Mateuszem Koteckim.

do góry