Nawigacja

Aktualności

Obchody 39. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Gdańsk, 19 października 2023

Uroczystość odbyła się w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Tego dnia oddajemy cześć wszystkim osobom duchownym, które poświęciły życie Bogu i Ojczyźnie. Na datę upamiętnienia wybrano dzień, kiedy to w 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili ks. Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.

Uroczystości z udziałem przedstawicieli IPN odbyły się w Kościele Morskim w Gdańsku. Rozpoczęły się Mszą świętą pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki. W czasie ceremonii poświęcona została figura bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która wraz z relikwiami patrona „Solidarności” będzie eksponowana w świątyni.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku Karol Piskorski odczytał list prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego:

Księdza Popiełuszkę wiele łączyło z Gdańskiem. W sierpniu 1981 roku uczestniczył w poświęceniu krzyża na Westerplatte oraz odsłonięciu tablicy na murze Stoczni Gdańskiej w hołdzie ofiarom Grudnia ’70. Później, w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, odpowiadał za przygotowanie codziennych porannych mszy świętych. Z kolei, już po wprowadzeniu stanu wojennego, kilkanaście razy gościł w parafii pod wezwaniem świętej Brygidy. 

W tym miejscu należy przypomnieć postać duszpasterza gdańskich portowców, gwardiana Kościoła Morskiego w Nowym Porcie o. Dominika Norberta Kabattka. Podczas strajków pamiętnego Sierpnia 1980 roku odprawił mszę świętą dla portowców w stołówce Portu Gdańsk. Tym samym wszedł do grona niezłomnych duchownych, takich jak ks. Jerzy, czy ks. Hilary Jastak w Gdyni, którzy nie bali się odprawić mszy świętej na terenie zakładów pracy, co w ówczesnej rzeczywistości było wielkim aktem odwagi.

Nieprzypadkowo od 2018 roku właśnie 19 października obchodzimy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko całym swoim życiorysem uosabia cechy ważne dla naszych niezłomnych kapłanów, takie jak wierność Bogu, chrześcijańskie miłosierdzie, odważna służba drugiemu człowiekowi i miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości przyszło mu zapłacić najwyższą cenę.

Okolicznościowy list z podziękowaniem dla franciszkańskiej wspólnoty klasztornej Kościoła Morskiego wystosował również Józef Popiełuszko – brat błogosławionego. Jednym z elementów wydarzenia było również poświęcenie Maryjnego Ogrodu Różańcowego.

W uroczystości uczestniczyła delegacja przedstawicieli „Solidarności”, portowców, kombatantów, a także młodzieży szkolnej. Obecna była również delegacja Stowarzyszenia „Godność” na czele z prezesem Czesławem Nowakiem, szczególnie zaangażowana w upamiętnienie portowej „Solidarności”.

W pobliżu świątyni, począwszy od 19 października, prezentowana jest wystawa plenerowa IPN dot. ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”.

Przed uroczystością hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce oddał prezes IPN dr Karol Nawrocki, który złożył kwiaty pod figurą ks. Jerzego Popiełuszki w Kościele Morskim, a także obejrzał wystawę o patronie „Solidarności”. Zapalił również znicz pod pobliskim upamiętnieniem gdańskim portowców.

Organizatorem wydarzenia był Kościół Morski w Gdańsku, współorganizatorem Oddział IPN w Gdańsku. Partnerzy: Port Gdańsk, MKK NSZZ „Solidarność” Port Gdańsk.

do góry