W dniu uroczystości przed upamiętnieniem zebrały się delegacje oraz goście, w tym przedstawiciel europoseł Anny Fotygi – Piotr Dambek, wójt Gminy Kościerzyna – Grzegorz Piechowski, dyrektor Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura w Kościerzynie – Joanna Sawczyn, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej – Krzysztof Jażdżewski, I zastępca komendanta powiatowego Policji w Kościerzynie – nadkomisarz Michał Domeracki, ks. Bogusław Kwasigroch – proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie, prezes Zarządu Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kościerzynie – Krzysztof Jóźwik, skarbnik Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Koło w Warszawie – Adam Wygocki. W wydarzeniu uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem na czele z dyrektor Beatą Murglin, a także licznie zgromadzona rodzina Rudolfa Lassa.
Uroczystość została uświetniona asystą wojskową żołnierzy 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała delegacja na czele z dyrektorem Karolem Piskorskim oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Katarzyną Lisiecką wraz z pracownikami.
Pomorze na początku II wojny światowej stało się laboratorium niemieckich zbrodni. Tutaj najwcześniej, bo jesienią 1939 roku – zaraz po wybuchu wojny Niemcy rozpętali straszliwy terror. Pomorze było swoistym jądrem ciemności niemieckiej polityki na podbitych wtedy terenach. Eksterminacja, czyli unicestwienie polskiej ludności cywilnej dotyczyła w większości naszej inteligencji, duchowieństwa, ale również rolników i robotników, Żydów i pacjentów szpitali psychiatrycznych na terenie naszego województwa […] Dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk wraz z wójtem Gminy Kościerzyna odsłania na waszej szkole tablicę pamięci dwóch postaci związanych z waszą małą ojczyzną […] Niech ta tablica drodzy uczniowie przypomina wam o tamtych tragicznych wydarzeniach – mówił Karol Piskorski
Cieszy nas, że pamiętamy o tych ludziach, którzy oddali swoje życie, abyśmy żyli w wolnym państwie […] Jesteśmy tymi, którzy są odpowiedzialni, aby tradycje kaszubską nieść ze sobą każdego dnia, o nią walczyć, o nią dbać. Żeby tak się stało – musimy pamiętać o tych, którzy byli przed nami.
Kiedyś mówiono „Bóg Honor Ojczyzna”, ja myślę, że dzisiaj powinniśmy to kultywować i starać się […], żeby te hasła, które były hasłami przewodnimi dla tych, których dzisiaj wspominamy były również obecne w naszym życiu – stwierdził Grzegorz Piechowski
Pomorska Kurator Oświaty, Małgorzata Bielang w liście skierowanym do gości uroczystości podkreśliła: II wojna światowa odcisnęła swoje piętno na narodzie polskim, na ludności Pomorza, na każdej rodzinie. Niemcy zamordowali tysiące Polaków mieszkających tu - na Pomorzu. Dzieci straciły ojców, żony mężów, a matki synów. Dzisiejsza uroczystość niech będzie dla nas refleksją i okazją do przypomnienia tych historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na naszych terenach. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej niech będzie także apelem do społeczności szkoły oraz do mieszkańców regionu oraz wszystkich, abyśmy nie dali zginąć poległym.
W dalszej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie tablicy, a także jej poświęcenie przez księdza Bogusława Kwasigrocha. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod upamiętnieniem.
Uczestniczy uroczystości mogli zapoznać się z bezpłatnymi broszurami opracowanymi przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku, zaś Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Kornem otrzymała materiały edukacyjne i gry wydane przez IPN.
Tablica pamiątkowa została zrealizowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.
Oprac. Karolina Dąbrowska fot. Anna Lewandowska (OBUWiM IPN w Gdańsku)