Nawigacja

Aktualności

Kolejne dokumenty trafily do zasobu Archiwum IPN w Gdańsku - Gdańsk, 25 lipca 2023

Archiwum IPN w Gdańsku otrzymało materiały od Pani Mirosławy Brzezińskiej w ramach akcji Archiwum Pełne Pamięci.

Pani Mirosława Brzezińska w latach 1978 – 1984 była sędzią w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie. Od września 1980 r. należała do „Solidarności” jako członek Koła przy SR w Kościerzynie. Po 13 grudnia 1981 r. pomimo nacisków Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku nie podpisała oświadczenia o wystąpieniu z NSZZ „Solidarności”. W latach 1982 – 1985 uczestniczyła w organizowaniu pomocy finansowej i prawnej na rzecz rodzin osób represjonowanych. W 1984 r. zrezygnowała z zawodu sędziowskiego. W latach 1989 – 1990 była przewodnicząca Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Kościerzynie oraz współorganizatorką Sztabu Wyborczego, który zbierał się w jej mieszkaniu.

Większość przekazanej dokumentacji stanowią czasopisma, publikacje, ulotki, plakaty, kartki i znaczki pocztowe wydawane przez NSZZ „Solidarność” i inne ugrupowania opozycyjne w latach 1980-1988 oraz teksty piosenek o treści antykomunistycznej. Do najciekawszych materiałów można zaliczyć dwa numery Biuletynu Informacyjnego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Sądach Okręgu Gdańskiego „Temida” z 1981 r., dokument pt. „Uwagi o dotychczasowych zasadach ścigania uczestników nielegalnej działalności antysocjalistycznej”, sporządzony przez Prokuraturę Generalną w październiku 1980 r. oraz pismo szefa Urzędu Rady Ministrów i członka Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego gen. Michała Janiszewskiego z dnia 17 grudnia 1981 r. W piśmie tym gen. Janiszewski nakazuje ministrom, kierownikom urzędów centralnych, wojewodom i prezydentom miast przeprowadzenie rozmów z podległymi pracownikami, należącymi do NSZZ „Solidarność”. Celem rozmów miało być zmuszenie pracowników do wystąpienia z „Solidarności”.

 

 

Niezwykle interesujące są również dwa nagrania filmowe. Pierwsze z nich przedstawia wiec przedwyborczy w dniu 30 maja 1989 r. w Kościerzynie, w którym wzięli udział kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” do Sejmu i Senatu Olga Krzyżanowska, Lech Kaczyński i Bogdan Lis. Drugie nagranie zostało zrealizowane podczas wieczoru poetyckiego zorganizowanego w dniu 14 grudnia 1996 r. w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie w 15. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Otrzymana dokumentacja została włączona do zasobu archiwalnego Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Stanowi niezwykle ciekawe uzupełnienie dotychczas posiadanych zbiorów dotyczących wydarzeń związanych ze stanem wojennym.

Pani Mirosławie składamy serdeczne podziękowanie za powierzenie  nam dokumentacji, która będzie stanowić część narodowego zasobu archiwalnego, należycie przechowywaną, rzetelnie opracowaną i udostępnianą.

 

  • 01
  • 03
  • 02
  • 07
do góry