Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”. Nowa audycja Radia Gdańsk z udziałem dr. Pawła Warota, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku – 31 maja 2023

W pierwszej audycji z cyklu pt. „Czym jest Polska i po co jesteśmy Polakami? Rozmowa o wyjątkowości naszych dziejów” z przedstawicielem gdańskiego oddziału IPN rozmawiał red. Daniel Wojciechowski.

  • Dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku (fot. Radio Gdańsk)
    Dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku (fot. Radio Gdańsk)

Czym jest Polska? Po co jest Polska? Jakie Polska ma zadania? Po co jest się Polakiem? – audycja rozpoczęła się od postawienia tych fundamentalnych pytań. Następnie dr Paweł Warot w szerokim kontekście polskich dziejów wyjaśniał to złożone zagadnienie, często odwołując się do historii Europy.

W jednym z budynków w Elblągu, należącym do Kościoła, znajduje się na ścianie korytarza niezwykle interesująca mapa, przedstawiająca I Rzeczpospolitą na przestrzeni wieków, jej rozrost terytorialny i następnie tragedię rozbiorów. Jest to mapa, która powstała w 1919 roku, wydrukowana w wielu egzemplarzach, z zamieszczonym obok komentarzem w kilku najważniejszych wówczas językach świata; w językach konferencyjnych: po francusku, angielsku, włosku, turecku… W komentarzu do mapy tłumaczono potrzebę istnienia Polski. Dziś niejako się o tym zapomina, ale rzeczywistość nas dogania i każe sobie przypomnieć, po co jest Polska i po co jesteśmy Polakami – zaznaczył dr Paweł Warot.

Audycja jest pierwszą z cyklu, na kolejny odcinek zapraszamy za miesiąc. Pierwszy odcinek można odsłuchać na stronie Radia Gdańsk.

do góry