Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 79: „Wywiad PRL i przejęcia polonijnych spadków” – premiera na IPNtv 1 lipca

Wywiad zagraniczny PRL zdobywał finansowanie między innymi przejmując spadki Polaków zmarłych za granicą i niemających spadkobierców. Ale największe sukcesy osiągnął kradnąc dokumentacje techniczne zachodnich technologii, szpiegując i skłócając ze sobą polską emigrację czy umieszczając swoich agentów na szlakach komunikacyjnych Zachodu z antykomunistyczną opozycją w Polsce na przykład Jerzego Milewskiego w brukselskim Biurze Koordynacyjnym NSZZ „Solidarność” za Granicą.

W 79. odc. „Przystanku Historia” opowiemy również o przekazaniu do Archiwum IPN przez Konsula Honorowego RP w Rosario Bartłomieja Moszoro filmów Eugeniusza Siedleckiego dokumentujących działania 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka oraz archiwaliów pochodzącej ze Lwowa rodziny Moszoro.

Przedstawimy także książkę dr. Filipa Gańczaka „Gryf, młot i cyrkiel. Szczecin w polityce władz NRD 1970-1990”, opowiemy o obchodach rocznicy zwycięstwa pod Monte Cassino, przedstawimy cykl podkastów o wykorzystaniu najnowszych technologii w nauczaniu historii

Polecamy również artykuły z portalu przystanekhistoria.pl poświęcone transformacji ustrojowej w Polsce w latach 1988–1993.

Premiera na IPNtv 1 lipca br. o godz. 09:00.

 

 

do góry