Nawigacja

Aktualności

88. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – Gdańsk, 12 maja 2023

W dniu 88. rocznicy śmierci Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych pod pomnikiem marszałka u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego w Gdańsku, oddając hołd i cześć wybitnemu mężowi stanu. Organizatorami uroczystości byli: prezydent Miasta Gdańska i Związek Piłsudczyków RP Okręg Gdański w Gdańsku.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i stowarzyszeń, instytucji, służb mundurowych, poczty sztandarowe, licznie zebrana młodzież. Odśpiewano hymn państwowy, okolicznościowe przemówienia wygłosili: skarbnik Miasta Izabela Kuś oraz prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Okręgu Gdańskiego płk Andrzej Adamczyk, odmówiono okolicznościową modlitwę. Na zakończenie uroczystości odegrany został Marsz I Brygady i złożono kwiaty u stóp pomnika.

Marszałek Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Serce Wodza zgodnie z jego wola złożono natomiast na wileńskim cmentarzu na Rossie w grobie Matki. Na płycie nagrobnej umieszczono cytaty z utworów Juliusza Słowackiego – ukochanego poety Marszałka i jego Matki – m.in. cytat z poematu „Beniowski”. Słowa te w piękny sposób obrazują życie i walkę Józefa Piłsudskiego o wolną, niepodległą Polskę: „Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu gniazdo na skałach orła, niechaj umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie. Tak żyłem”

Cześć Jego pamięci!
 

do góry