Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów w Oddziale IPN w Gdańsku – 13 maja 2023

Unikalne dokumenty, nagrania, pamiątki, filmy historyczne, księgarnia, strefa plastyczna dla dzieci, wirtualne podróże w czasie na Wybrzeże we wrześniu 1939 r., zwiedzanie archiwum... To tylko część atrakcji, które zaprezentowaliśmy w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzeów w Oddziale IPN w Gdańsku odbyła się ramach dwóch bloków tematycznych: „Dźwięk i obraz w zbiorach IPN” i „Śladami Obrońców Wybrzeża. Wirtualna podróż w czasie do 1939 r.”

Dźwięk i obraz w zbiorach IPN

W ramach bloku tematycznego zaprezentowaliśmy oryginalne stare taśmy filmowe, kasety oraz sprzęt służący Służbie Bezpieczeństwa do inwigilacji obywateli. Goście mogli zobaczyć różne materiały dźwiękowe i filmowe. Podczas Nocy Muzeów odbył się pokaz dwóch filmów ukazujących wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.) oraz wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.), ponadto udostępniliśmy „Stanowisko nasłuchu” – dające możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączone z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych.

Odwiedzający zostali również zaproszeni do magazynów archiwalnych i kartoteki. A najmłodszych zaprasoliśmy na warsztaty plastyczne.

 

 

Program

17.00–18.00, 20.45–22.00 
Prezentacja projektu pt. „Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku” przedstawiającego rodzaje posiadanych materiałów dźwiękowych oraz filmowych wraz z ich charakterystyką. Ponadto przedstawione zostaną oryginalne taśmy, kasety oraz sprzęt a także fragmenty filmów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, ukazujące m.in. wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.), wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.) czy działania ZOMO na terenie Gdańska. Pracownicy omówią proces zabezpieczenia oryginalnych nośników, ich digitalizację oraz zasady przechowywania i udostępniania (czas trwania ok. 1 godz.).

 

18.15–19.00
Pokaz spotu popularyzującego „Archiwum Pełne Pamięci”, w którym przedstawiono materiały przekazywane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przez minione 20 lat; pokazano na nim m.in. najstarsze dokumenty z 1853 r. wystawione przez władze carskie, dziennik służby w Legionach Polskich, pamiątki po obrońcy Poczty Polskiej, medale i odznaczenia wojenne, oraz fotografie i unikatowe archiwalia, będące świadectwami dramatycznej polskiej historii XX wieku. Widzowie będą mogli także zobaczyć profesjonalne metody zabezpieczania i przechowywania darów, jakimi posługują się archiwiści. Pokaz połączony z prezentacją wybranych dokumentów z zasobu IPN.

 

19.00–20.30
Prezentacja filmu dot. stanu wojennego w Gdańsku: „Czołgi jadą”.

 

17.00–22.00
Spacer po magazynach archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku w towarzystwie archiwistów, którzy opowiedzą o zasobie archiwalnym, przedstawią metody porządkowania dokumentacji, zasady ich konserwacji oraz proces cyfryzacji materiałów. Omówiona zostanie elektroniczna baza danych, możliwości korzystania z niej oraz wyszukiwania danych ( wejścia do magazynów co pół godziny, w 10–15 osobowych grupach).

 

Wydarzenia towarzyszące

 • „Stanowisko nasłuchu” – możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączona z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych,
 • Prezentacja oryginalnego filmu instruktażowego dot. obsługi sprzętu audiowizualnego wykorzystywanego prze MO i SB,
 • Prezentacja oryginalnych filmów z wizji lokalnych i przeszukań prowadzonych przez MO i SB,
 • Warsztaty plastyczne: kolorowanki patriotyczne,
 • Wykonywanie przypinek z emblematami patriotycznymi,
 • Stoisko z publikacjami IPN,
 • Zwiedzanie magazynów archiwalnych: co pół godziny od 17.00 do 22.00.

 

 

 

Śladami Obrońców Wybrzeża. Wirtualna podróż w czasie do 1939 r.

W tym bloku tematycznym pokazaliśmy filmy dokumentalne oraz obszerną strefę wirtualnej rzeczywistości. 

 

 

 

Strefa VR

 • zwiedzanie z przewodnikiem wirtulanie odtworzonej baterii helskiej im. Heliodora Laskowskiego z całym wyposażeniem,
 • zwiedzanie i obsługa największych polskich armat Boforsa 154,2 wz. 35,
 • zwiedzanie terenu 21 bat. plot i w pełni zrekonstruowanych armat 75mm Shneider wz. 92/93,
 • zwiedzanie terenu 32 bat. „duńskiej” 105mm,
 • zwiedzanie  stanowisk bat. przeciwdesantowej armat 75mm Shneider wz. 97 na podstawach morskich,
 • zwiedzanie schronów baterii z pokazem procesu rozładunku i załadunku amunicji,
 • pokaz pojedynku z pancernikami, grupami trałowców i niszczycielami oraz wspierania obrońców Kępy Oksywskiej w ich samotnej walce,
 • obsługa baterii z poziomu centrali artyleryjskiej i stanowiska dowodzenia OKO oczami kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego,
 • wirtualna strzelnica z użyciem i pokazem polskiej najsłynniejszej broni z 1939 r.

 

Pokazy filmów dokumentalnych

 • opowieść wnuczki kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy baterii cyplowej),
 • opowieść adm. Józefa Unruga o Obronie Wybrzeża i swoich podkomendnych.

 

Wydarzenia towarzyszące

 • Prelekcje o historii obrony Wybrzeża w 1939 oraz metodologii pracy rekonstrukcyjnej

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku. Partner wydarzenia: Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji.

Więcej na temat atrakcji przygotowanych przez CWR dostępnych jest na stronie internetowej:

► https://veterani.pl/13-05-2023-17-00-wirtualna-noc-muzeow-w-gdanskim-ipn-obrona-wybrzeza-sladami-bohaterow/

do góry