Nawigacja

Aktualności

Obchody 18. rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w Gdańsku – 2 kwietnia 2023

W uroczystościach uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, składając kwiaty w miejscach związanych z Ojcem Świętym oraz biorąc udział w Marszu Wdzięczności.

Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych – mówił Ojciec Święty 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski.

W tym roku przypada 18. rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Pragniemy szczególnie uczcić i upamiętnić Jego wielkie duchowe dziedzictwo. Pamiętamy, że Jego pontyfikat przyczynił się do odzyskania Niepodległości przez Polskę i uwolnienia jej z jarzma komunizmu.

Ostatnie miesiące obfitują w różnego rodzaju ataki na św. Jana Pawła II. Jest to bezpodstawna próba obalenia jego autorytetu przez niszczenie świętości. Dyskredytując osobę Papieża pozbawia się zwłaszcza młode pokolenie ważnego punktu odniesienia w sprawach wiary i obyczajów. Radosną wiadomością jest to, że w jego obronie, oprócz kapłanów i biskupów, stają z odwagą coraz liczniejsi wierni świeccy – mówił arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda SAC, zapraszając jednocześnie do udziału w Marszu Wdzięczności, aby podziękować za życie i pontyfikat Ojca Świętego. Podobne wydarzenia odbyły się 2 kwietnia w całej Polsce.

Gdański Marsza Wdzięczności rozpoczął się Bazylice Mariackiej w Gdańsku od Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie przeszedł ulicami naszego miasta pod pomnik Poległych Stoczniowców (nazywany też pomnikiem Trzech Krzyży), gdzie miało miejsce spotkanie modlitewne. W Marszu uczestniczyło liczne grono gdańszczan, a wsród nich prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz dyrektor oddziału w Gdańsku dr Paweł Warot.

Organizatorami gdańskiego Marszu Wdzięczności była Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku Zaspie i Duszpasterstwo Parafialne Bazyliki Mariackiej.

Przed południem dr Karol Nawrocki uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów w miejscach szczególnie związanych z Ojcem Świętym na terenie naszego miasta: na Westerplatte i przy obecnym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku Zaspie (były to miejsca trzeciej pielgrzymki w 1987 roku), a także przy pomniku Ojca Świętego przy Bazylice św. Brygidy. Organizatorem upamiętnienia Ojca Świętego było Stowarzyszenie „Godność” na czele z prezesem Czesławem Nowakiem, bohaterem opozycji antykomunistycznej.

W okolicznościowym przemówieniu na Westerplatte dr Karol Nawrocki podkreślił, że w zasobach IPN znajdują się materiały świadczące o wielkości polskiego papieża:

Bez Jana Pawła II system komunistyczny nie upadłby. Już w roku 1970, gdy był biskupem krakowskim, reagował na wszystkie ataki na Kościół Katolicki, ale też na to, co działo się w kurii krakowskiej, w sposób bardzo zdecydowany.

Nawet komunistyczne władze i wydział śledczy KW MO w Krakowie, pisząc do Biura Studiów w Warszawie, nie kwestionowało wówczas jego świętości. Dokumenty zgromadzone zasobie IPN wskazują, że Jan Paweł II był głęboko przywiązany do Kościoła Katolickiego i do tego, aby dbać o czystość Kościoła (…) Chcę to podkreślić, że w latach 70. nawet komuniści nie kwestionowali ówczesnych zachowań biskupa krakowskiego Karola Wojtyły.

do góry