Nawigacja

Aktualności

Konferencja historyczna „Spalenie Gdańszczan w kościele św. Józefa w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szersza perspektywa faktów historycznych” – Gdańsk, 9 lutego 2023

Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku odbyła się konferencja historyczna „Spalenie Gdańszczan w kościele św. Józefa w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szersza perspektywa faktów historycznych”.

Wydarzenie otworzyli przedstawiciele organizatorów: o. Marcin Szafors OMI – dyrektor Oblackiego Centrum Kultury, Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty i dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Przedstawiciel pionu naukowego IPN w okolicznościowym przemówieniu przypomniał wcześniejsze inicjatywy badawcze nad zbrodnią w Kościele św. Józefa, jak choćby dyskusję „Wojska sowieckie w «wyzwolonym» Gdańsku w 1945 r.”

Konferencja podzielona została na dwie części – naukową i edukacyjną. W części naukowej odbyły się następujące wystąpienia:

  • Struktura wyznaniowa i narodowościowa na Pomorzu Gdańskim do wybuchu II wojny światowej. Zarys problematyki. – dr Tomasz Rembalski (Uniwersytet Gdański)
  • Zachowania żołnierzy Armii Czerwonej wobec ludności Pomorza Gdańskiego w 1945 r. – dr Tomasz Gliniecki (Muzeum Stutthof w Sztutowie)    
  • Zbrodnia w kościele św. Józefa w marcu 1945 r. – fakty i  pamięć o wydarzeniu – mgr Krzysztof Filip (IPN Gdańsk)

Historyk gdańskiego IPN przedstawił wstępne, ale bardzo ciekawe efekty prac ekshumacyjnych z 2022 roku, prowadzonych w krypcie Kościoła św. Józefa. Prace zostały podjęte w wyniku śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku, przy współpracy z zespołem antropologów i archeologów. W wyniku ustaleń stwierdzono, że szczątki ludzkie w tym miejscu nie są szczątkami ofiar spalenia świątyni w marcu 1945 roku, lecz pochodzą z okresu wcześniejszego.

W drugiej części wydarzenia odbyły się warsztaty edukacyjne z uczestnikami dotyczące głównego tematu konferencji, który poprowadził Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Konferencja zakończył i podsumował o. Marcin Szafors, zapraszając jednocześnie nauczycieli do współpracy z Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.

 

Fotorelacja

 

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Pomorski Kurator Oświaty,
  • Oblackie Centrum Edukacji i Kultury,
  • Muzeum II Wojny Światowej,
  • Oddział IPN w Gdańsku.

do góry