Nawigacja

Aktualności

10. Siedlecka Parada Niepodległości z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego – Gdańsk, 11 listopada 2022

W piątek 11 listopada 2022 r. odbyła się w Gdańsku 10. Siedlecka Parada Niepodległości z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

Parada dzielnicowa wyruszyła ze skweru na rogu ulic Kartuskiej i Starodworskiej, gdzie mieszkańcy, uczniowie i wszyscy, którzy będą chcieli przyłączyć się do marszu, zaczęli się gromadzić już po godz. 8.00

Parada Niepodległości przeszła następnie ulicami Kartuską i Nowe Ogrody – gdzie zostały złożone kwiaty przy pamiątkowych tablicach na historycznym budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 27). Jedna z tablic upamiętnia Komisariat Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku, który mieścił się tam w latach 1921–1939, a w czasie II wojny światowej w gmachu była siedziba gestapo. Druga tablica odnosi się do rocznicy zaślubin Polski z morzem (1920).

Uczestnicy parady powędrowali dalej ulicą Hucisko, kierując się na Targ Drzewny, gdzie pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego został złożony biało-czerwony wieniec kwiatów, a przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Pojęcie niepodległości jest zaprzeczeniem podległości w sensie twardym, rzeczywistym, realnym, państwowym, ale także w sensie mentalnym. Niepodległość to możliwość budowania suwerennego państwa, niepodległość to także świadomość nas wszystkich, że jesteśmy wolnymi ludźmi, w wolnym kraju [...] 11 listopada był końcem walki o niepodległość, ale i początkiem budowy II Rzeczpospolitej – niepodległego państwa polskiego, nowoczesnego jak na ówczesne czasy. Z ośmiogodzinnym dniem pracy, z prawami wyborczymi dla kobiet – co nie było w ówczesnej Europie standardem, z wielkimi inwestycjami, jak Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy. To najpiękniejsze święto w historii Polski! – podkreślał prezes IPN.

Następnie marsz mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce połączył się z Gdańską Paradą Niepodległości na ul. Podwale Staromiejskie.

Wśród uczestników wydarzenia obecny był wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak oraz działacze samorządowi Siedlec. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor, dr Paweł Warot. Pomysłodawcami Siedleckiej Parady Niepodległości są Andrzej Wardziak i dr Karol Nawrocki, obecnie prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. To dzień wieńczący wysiłek wielu pokoleń Polaków ze wszystkich trzech zaborów, którzy dążyli do odzyskania niepodległości. Idea ta połączyła tradycje insurekcyjną i pracy pozytywistycznej, zbiegi dyplomatyczne i zmysł polityczny Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego, działalność Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, a także tradycję wojskową Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Józefa Piłsudskiego. „Ojcowie niepodległości” mieli różne poglądy na kwestie społeczne, wywodzili się z różnych opcji politycznych, ale potrafili zapomnieć o różnicach i działać razem dla dobra Ojczyzny.

11 listopada został ustanowiony świętem państwowym 23 kwietnia 1937 roku na mocy Ustawy o Święcie Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Tego samego dnia w Compiègne we Francji Niemcy podpisały z Ententą rozejm, który faktycznie kończył I wojnę światową.

Kiedy 11 listopada 1918 roku odzyskiwaliśmy niepodległość po 123 latach zaborów, nikt nie przypuszczał, jak szybko świat i Polska staną się areną kolejnej wojny. W czasie II wojny światowej oficjalne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości było zabronione i groziło represjami. Mimo to Polacy organizowali 11 listopada konspiracyjne obchody. Po zakończeniu wojny komuniści znieśli to święto, podnosząc do rangi najważniejszych uroczystości państwowych 22 lipca – rocznicę proklamowania manifestu PKWN. Decyzja o oficjalnym przywróceniu Święta Niepodległości zapadła „15 lutego 1989 roku.

Polecamy:

do góry