Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte, których szczątki zostały zidentyfikowane dzięki pracom pionu śledczego IPN

4 listopada 2022 roku w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i na Cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte odbędą się uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte.

Jesienią 2019 roku zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy muzeum, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutu Pamięci Narodowej po ponad 80 latach udało się ustalić tożsamość siedmiu poległych.

W 2019 roku roku prokuratorzy IPN rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu przez żołnierzy oddziałów niemieckich w pierwszych dniach września 1939 roku zabójstw żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte. W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał porównawczy, pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych żołnierzy Westerplatte, w wyniku prac zespołu biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego udało się zidentyfikować siedmiu żołnierzy poległych na Polu Bitewnym Westerplatte.

Przeprowadzone w tej sprawie czynności doprowadziły do identyfikacji siedmiu żołnierzy, których szczątki odkryto w 2019 roku w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a następnie ekshumowano w śledztwie i poddano porównawczym badaniom genetycznym.

W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał porównawczy pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych żołnierzy Westerplatte, w wyniku prac zespołu biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego udało się zidentyfikować żołnierzy poległych na Polu Bitewnym Westerplatte:

Plutonowy Adolf Petzelt, ur. 17. listopada 1906 r. w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka.

Kapral Bronisław Perucki, ur. w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj.

Kapral Jan Gębura, ur. 20. czerwca 1915 r. w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz.

Starszy strzelec Władysław Okrasa, urodzony 2. października 1916 r. w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch.

Legionista Józef Kita, ur. w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, pow. Jędrzejów. Syn Andrzeja i Marianny.

Starszy legionista Ignacy Zatorski, ur. 25 lipca 1915 r. we wsi Baranów (obecnie Suchedniów, mieszkał w Bugaju gm. Suchedniów, woj. świętokrzyskie). Syn Andrzeja i Marianny z domu Mendakiewicz.

Starszy legionista Zygmunt Zięba, ur. w 1914 r.

Pochowani zostaną również dwaj niezidentyfikowani żołnierze oraz ich dowódca mjr Henryk Sucharski..

Rozbudowane biogramy Westerplattczyków można znaleźć na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: https://muzeum1939.pl/wreczenie-not-identyfikacyjnych-obroncow-westerplatte/aktualnosci/3728.html.

1 września 2020 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w obecności Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrektora  Muzeum II Wojny Światowej wręczył noty identyfikacyjne rodzinom bohaterskich obrońców Westerplatte: https://muzeum1939.pl/wreczenie-not-identyfikacyjnych-obroncow-westerplatte/aktualnosci/3728.html.

Program uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte – 4 listopada 2022 r.:

  • godz. 9:00 – msza św. w bazylice św. Brygidy.
  • godz. 10:15-11:15 – przejazd kolumny wojskowej na Westerplatte.
  • od godz. 11:30 – uroczystości pogrzebowe na Westerplatte.

Wydarzenie współorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej, IPN oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Budowę cmentarza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przed południem 3 listopada szczątki obrońców Westerplatte zostały złożone w Kościele św. Brygidy w Gdańsku. Bohaterów będzie można pożegnać w świątyni w godz. 15.00–18.00, następnie odbędzie się okolicznościowy koncert.

***

1 września 1939 r. nastąpił atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Więcej o uroczystości i śledztwie IPN:

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry