Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017)” – Gdańsk, 20 października 2022

Wystawa będzie dostępna w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (ul. Podkramarska 5). Została ona zaprezentowana w 5. rocznicę śmierci ks. Stanisława Bogdanowicza.

  • Biskup Wiesław Szlachetka ogląda wystawę IPN Gdańsk o ks. Stanisławie Bogdanowiczu

Wernisaż poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów w Krypcie Kapłanów Gdańskich, w której pochowany został św. pamięci ks. Stanisław Bogdanowicz. Następnie odbyła się Msza święta w Jego intencji, którą odprawił biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka. W homilii wspominał zmarłego kapłana i jego zaangażowanie w działalność opozycji demokratycznej.

W odsłonięciu wystawy wziął udział biskup Wiesław Szlachetka, proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba, autorki wystawy – Anna Dymek z Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Gdańsku oraz Anna Kołakowska z Oddziałowego Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa. Wśród gości obecny był m.in. wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski oraz delegacja Stowarzyszenia „Godność” na czele z prezesem Czesławem Nowakiem na czele.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili ks. prałat Ireneusz Bradtke, Anna Kołakowska, a także w imieniu dyrektora Oddziału IPN w Gdańska naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba. 

Nie było łatwo na szesnastu panelach, przy ograniczonej ilości tekstu, opisać tak piękne i bogate życie – mówiła Anna Kołakowska – Pokazałyśmy prawdę, bo ta prawda najlepiej opowiada, kim był i jakie było jego życie. Nie musiałyśmy z jego życiorysu niczego wymazywać, niczego pudrować, wszystko pokazałyśmy tak, jak było. Jego niezłomność w wierze, Bogu, Kościołowi i ojczyźnie – konkludowała.

Był niezłomny w walce o wiarę, życie w zgodzie z przykazaniami, ale walczył też o wolność Polski. Udzielał schronienia stoczniowcom i portowcom w okresie Solidarności, odprawiał msze po wybuchu stanu wojennego, ale tutaj, w Bazylice też niósł pomoc. Chcemy takie postaci pokazywać, przedstawiać gdańszczanom. Ksiądz Bogdanowicz jest w panteonie duchownych, którzy walczyli o wiarę i wolność Polski – mówił Krzysztof Drażba.

Prezentacja będzie dostępna w świątyni do 20 listopada br.

 

Wystawa „Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017)”

autor: Anna Kołakowska, Anna Dymek
recenzja: dr Daniel Gucewicz
koncepcja graficzna serii: Paulina Żak
skład: Piotr Wiejak
korekta Inga Kazana

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, fot. Sławomira Fiebiga, Bogusława Nieznalskiego, Macieja Kostuna, Stanisława Składanowskiego, Anny Kołakowskiej, zbiorów prywatnych Antoniego Bogdanowicza, Czesława Nowaka

Biograficzna wystawa elementarna opracowana przez Oddział IPN w Gdańsku, prezentuje postać księdza infułata Stanisława Bogdanowicza – wieloletniego proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku, kapłana niezłomnego, więźnia reżimu komunistycznego, zasłużonego dla miasta Gdańska. Na wystawie zamieszczono informacje o rodzinie Bogdanowiczów, ukazano postać ks. Infułata od narodzin aż do śmierci w 2017 r. Pokazano działalność ks. Stanisława Bogdanowicza na wielu polach: jako kapłana, proboszcza najważniejszej gdańskiej świątyni, kapelana opozycji, literata oraz historyka – regionalistę. 

do góry