Nawigacja

Aktualności

„Inka” wciąż przyciąga i inspiruje – Czarne, 23 września 2022

Przy okazji wizyty mobilnego showroomu „Gry Szyfrów” w Czarnem prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki odwiedził Szkołę Podstawową im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Młodziutka sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, która za wierność Polsce została skazana na dwukrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku, do dziś jest dla nas wzorem patriotyzmu.

Prezes IPN w towarzystwie dr. Pawła Warota, dyrektora gdańskiego oddziału IPN i Adama Hlebowicza, dyrektora Biura Edukacji Narodowej, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Danutę Siedzikównę. Zawieszono na niej srebrne „Serce dla Inki” z łuską wypełnioną jej prochami. W spotkaniu w murach szkoły uczestniczyli także przedstawiciele lokalnej społeczności:

  • Barbara Dąbrowa-Jaworska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem
  • Piotr Zabrocki, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne
  • ppłk Aleksander Suchanowski, Dowódca Garnizonu Czarne
  • Mariusz Birosz, Prezes Stowarzyszenia "Brygada Inki"
  • Lidia Bojar-Birosz, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego na rzecz nadania imienia Danuty Siedzikówny ps. "Inka" Szkole Podstawowej w Czarnem
  • Marcin Kowalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie

Dr Karol Nawrocki podkreślił, że postać „Inki” inspiruje nas do działań o charakterze edukacyjnym i patriotycznym. Jest m.in. patronką programu #DrużynaInki, łączącego naukę historii najnowszej i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Prezes IPN otrzymał też pamiątkowy medal „Zachowaliśmy się jak trzeba”. Jego nazwa to nawiązuje do grypsu, jaki „Inka” przesłała krewnym z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

Wieczorem dr Karol Nawrocki, wraz z towarzyszącą mu deleacją, oddał hołd Żołnierzom Niezłomnym z Kresów Wschodnich przy tablicy zawieszonej na elewacji Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie.

Polecamy też portal dedykowany Danucie Siedzikównie „Ince”

 

do góry