Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki dr. Adama Rafała Kaczyńskiego „Sowietyzacja Wołynia 1944–1956” – Gdańsk, 19 września 2022

Spotkanie odbyło się z okazji obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

  • Dr Adam Rafał Kaczyński, autor publikacji
    Dr Adam Rafał Kaczyński, autor publikacji

W sali konferencyjnej Hotelu Mercure w Gdańsku odbyła się dyskusja nad książką dr. Adama Rafała Kaczyńskiego „Sowietyzacja Wołynia 1944–1956”. Publikacja wydana została przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach centralnego projektu badawczego „Polacy w Rosji i Związku Sowieckim oraz województwach wschodnich II RP”.

Spotkanie rozpoczął naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku dr Daniel Czerwiński, który przywitał zebranych gości. Poprowadziła je dr Joanna Karbarz-Wilińska z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, która w swoich tematach badawczych porusza dzieje Wołynia w okresie II Rzeczypospolitej. Przedstawiła ona autora oraz omawianą publikację.

Dr Adam Rafał Kaczyński podkreślał, że Sowieci już w 1944 roku przygotowywali się do zajęcia Wołynia. Stanowiska w administracji i lokalnej milicji zajmowali przedstawiciele sowieckiej partyzantki, bądź osoby przysłane ze Związku Sowieckiego, kolejni byli dobierani wśród lokalnych działaczy komunistycznych. Sowietyzacja rozpoczęła się po kilku latach wojny i okrutnych represji niemieckich jak i nacjonalistów ukraińskich. Po 1944 roku nastąpiła kolejna fala terroru sowieckiego wobec ludności Wołynia.

Polaków uważano za ludność zbędną, która będzie przeszkadzać w sowietyzacji Wołynia [...] Sowieci chcieli pozbyć się tej ludności jak najsprawniej – podkreślał autor publikacji.

W czasie spotkania można było nabyć publikację w promocyjnej cenie. Dostępna jest ona także w księgarni Oddziału IPN w Gdańsku (przy al. Grunwaldzkiej 216) oraz w sprzedaży wysyłkowej.

  • Dr Joanna Karbarz-Wilińska (IPN Gdańsk)
    Dr Joanna Karbarz-Wilińska (IPN Gdańsk)
  • Dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku
    Dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku

 

Adam Rafał Kaczyński, Sowietyzacja Wołynia 1944–1956, Warszawa 2022, 336 s., ISBN 978-83-8229-434-7 

Seria wydawnicza „Monografie”, tom 171

Historia Wołynia nie skończyła się w 1945 r. wraz z wyjazdem ocalałych z wojennej pożogi Polaków, lecz miała swoją burzliwą kontynuację. Powojenne dzieje Wołynia są historią Ukraińców – dawnych sąsiadów zza miedzy i współobywateli Rzeczypospolitej, dla których zakończenie drugiej wojny światowej nie oznaczało końca problemów i początku nowego życia, lecz było tylko niezauważalnym epizodem w ciągu tragicznych wydarzeń rozpoczętych we wrześniu 1939 r.

do góry