Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w Sierakowicach – 18 września 2022

18 września 2022 r., Mszą św. w kościele pw. św. Marcina z Tours w Sierakowicach, rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, znajdującego się vis-á-vis kościoła.

Pomnik został zrealizowany przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku, z inicjatywy wiceprezesa IPN dr. hab.  Karola Polejowskiego, przy współpracy z Wójtem Gminy Sierakowice Tadeuszem Kobielą, Prezesem Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz Kazimierzem Sochą-Borzestowskim oraz prof. Piotrem Niwińskim, autorem inskrypcji znajdującej się na pomniku, wybitnym znawcą tematyki podziemia niepodległościowego.

Gości przywitał dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr Paweł Piotr Warot, słowami:

Instytut Pamięci Narodowej ma zaszczyt powitać Państwa na uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci bohaterskich żołnierzy szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w Sierakowicach. Państwa obecność w tej świątyni dla nas, dla Instytutu Pamięci Narodowej jest najlepszym dowodem na to, że pamięć o żołnierzach niezłomnych jest żywa i nadal trwa, pomimo tego, że komuniści chcieli tę pamięć wymazać i sprawić, aby zapomniano o ich zasługach na rzecz Rzeczypospolitej.

Wiceprezes IPN dr. hab. Karol Polejowski w swoim przemówieniu podkreślał, że jako sierakowiczanin odczuwa dumę i radość z tego, że 5. Brygada Wileńska AK stała się częścią naszej wspólnej historii i ma swoje upamiętnienie w pięknej, kaszubskiej miejscowości. Wójt Tadeusz Kobiela wspominał opowieści swojego ojca, świadka pobytu ppor. Zdzisława Badochy z żołnierzami szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w Sierakowicach. Zauważył, jak istotne było to wydarzenie dla dalszej historii Sierakowic. Dało mieszkańcom odwagę, by przeciwstawić się opresji władz komunistycznych.

Pomnik poświęcił ksiądz proboszcz dr. Tadeusz Stanisław Knuta.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło wręczenie przez członków Towarzystwa Upiększania Miasta Kartuz Odznak Honorowych Pamięci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Medalu Honorowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1944 – 1963. Odznaczeni: Tadeusz Kobiela, Marian Wenta, Jan Kotłowski, Ryszard Biedrzycki, Emilia Dyszer, Jacek Leszewski, Chmielewski Andrzej, Barbara Lipińska-Postawa, Leszek Torlop.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością również:

 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga,
 • Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz,
 • Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński,
 • Dyrektor Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Adrianna Garnik,
 • Prof. Piotr Niwiński, 
 • Członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Gdańsku, wraz z uczestnikami Motocyklowego Rajdu Pamięci Zdzisława Badochy „Żelaznego”, Robert Kwiatek, 
 • Reprezentant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku – kpt. mar. Sylwester Sławeta,
 • Zastępca Komendanta Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach Leszek FormelaPrzedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK,
 • Sołtys Bącza – p. Maria Bobkowska,
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach Krzysztof Andryskowski z uczniami,
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie Aleksandra Stark z uczniami,
 • Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Podjazach, Branżowej Szkoły I stopnia w Sierakowicach, ZSP w Sierakowicach, Szkoły Podstawowej z Kamienicy Królewskiej.

Oprac. K. Lisiecka  (OBUWiM IPN Gdańsk)

do góry