Nawigacja

Aktualności

83. rocznica pierwszego transportu do obozu w Stutthof – Sztutowo, 2 września 2022

2 września 1939 r., dzień po agresji na Polskę, Niemcy rozpoczęli budowę obozu koncentracyjnego w Sztutowie nieopodal Gdańska. KL Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym (funkcjonował 2077 dni) niemieckim obozem tego typu na terenach obecnej Polski (przed wojną było to terytorium Wolnego Miasta Gdańska).

Rocznicowe uroczystości odbyły się na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Stutthof w Sztutowie. Rozpoczęły się one od odegrania Hymnu Państwowego i powitania gości przez dyrektora Muzeum Sztutthof w Sztutowie Piotra Tarnowskiego. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia, w tym byłego więźnia Tadeusza Rydzewskiego, który trafił do obozu w grudniu 1943 r. i został zarejestrowany pod numerem 27164.

Piękną oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Pod pomnikiem Walk i Męczeństwa w hołdzie ofiarom delegacje złożyły kwiaty. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

do góry