Nawigacja

Aktualności

Wspominamy Tadeusza Jakubiaka, weterana walk o wolność i niepodległość Polski

Z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku przypomina sylwetkę Tadeusza Jakubiaka – weterana walk o wolność i niepodległość Polski.

Tadeusz Jakubiak urodził się 16 sierpnia 1916 r. w miejscowości Wonorze (pow. inowrocławski) jako syn Szczepana i Wiktorii. W marcu 1939 r. został powołany do czynnej służby wojskowej w szeregach 59. Pułku Piechoty w Inowrocławiu. Pod koniec lipca wraz z towarzyszami broni budował umocnienia.

Od 1 września 1939 r., gdy wojska Rzeszy Niemieckiej napadły na Polskę, bronił niepodległości ojczyzny przechodząc szlak bojowy od Bydgoszczy poprzez Gniewkowo, aż pod Modlin. W trakcie bitwy nad Bzurą, trwającej od 9 do 22 września, został ranny. Jak podał w swoim życiorysie, umieszczono go w szpitalu w Warszawie, a następnie w Łodzi, skąd został zwolniony w listopadzie 1939 r. W innych źródłach znajduje się informacja, że leczył się do października 1939 r. w szpitalu na Błoniach k. Warszawy. Następnie został skierowany przez okupanta na przymusowe roboty w niemieckim gospodarstwie. Po zakończeniu II wojny światowej pracował jako robotnik rolny.

W 2021 r. OBUWiM w Gdańsku przeprowadziło remont nagrobka Tadeusza Jakubiaka. Grób jest zlokalizowany na cmentarzu parafii pw. św. Michała Archanioła w Brudni. Prezeontowane zdjęcia pokazują grób przed i po remoncie.

Informacje biograficzne o Tadeuszu Jakubiaku dostępne są także w broszurze opracowanej przez Reginę Dąbkowską OBUWiM IPN Gdańsk (dostępnej w załączniku).

do góry