Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Kwidzyn, 14 sierpnia 2022

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało 10 osób (w tym 5 pośmiertnie). Wręczył je w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy prezes IPN dr Karol Nawrocki.

W Kwidzyńskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Wydarzenie odbyło się w 40. rocznicę pacyfikacji protestu internowanych działaczy opozycji demokratycznej w Zakładzie Karnym w Kwidzynie.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Na zakończenie uroczystości prezes IPN wygłosił okolicznościowe przemówienie:

Nieodwracalność nie ma znaczenia, bowiem jest po prostu cechą przeszłości i historii, cechą stałą, cechą immanentną. Historii nie da się przeżyć jeszcze raz, można ją napisać w inny sposób, opisać i to jest zadaniem historyków. Aby historię walki o Polskę wolną i niepodległą opisać, edukować nią i nie dać nigdy zapomnieć o tym pięknym czynie, który za Waszą prawdą dzisiaj wspominamy.

Krzyże Wolności i Solidarności, które miałem wielki zaszczyt w imieniu Pana Prezydenta RP Polskiej Andrzeja Dudy powiesić na Waszych piersiach i przekazać Waszym bliskim są zadośćuczynieniem i są symbolem tego, iż dzisiaj wolna, niepodległa i demokratyczna Polska nigdy nie da zapomnieć o tych, którzy walczyli o jej wolność.

Wyjątkowość tych odznaczeń to autorytet Pana Prezydenta, który na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej je przyznaje, ale także historia Krzyży Wolności i Solidarności, która koresponduje i nawiązuje wprost do Krzyży Niepodległości z II RP, które to krzyże były wręczane damom i kawalerom, którzy walczyli o Polskę wolną w 1918 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności jest więc symbolem, że dołączacie do całego katalogu bohaterów Polskiej wolności, którzy o tę wolność się upominali ponosząc za to konsekwencje i często stawiając na szali swoje życie zawodowe i życie osobiste – podkreślał dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN dodał także, że w historii Instytutu nie było podobnej uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, gdy więcej uhonorowano osób pośmiertnie, aniżeli żyjących.

To wywołuje w nas smutną refleksję, że to podziękowanie przyszło zbyt późno (…) ale możemy być też pełni entuzjazmu, że te odznaczenia przyszły, a my wszyscy żyjemy w wolnej, niepodległej, demokratycznej Rzeczpospolitej i ta walka, sens tej walki, którą podjęliście była walką nie tylko o Waszą wolność, nie tylko nas, którzy tutaj jesteśmy, ale też walką o wolność tych, którzy przyjdą po nas. 

Krzyże Wolności i Solidarności odebrało łącznie dziewięć obecnych osób odznaczonych lub przedstawicieli ich rodzin (w przypadku nagrodzonych pośmiertnie). Pozostałym odznaczenia zostaną przekazane w innym terminie.

 

LISTA ODZNACZONYCH

  1. Krzysztof Antoni Buszko
  2. Jan Sławomir Cegiełka
  3. Włodzimierz Rożniecki
  4. Bernard Tyszka
  5. Tadeusz Wawrzyńczak

 

POŚMIERTNIE

  1. Andrzej Marek Bączkowski (odznaczenie odbierze brat Mariusz Bączkowski)
  2. Jerzy Ryszard Kacperski odznaczenie (odznaczenie odbierze żona Halina Kacperska)
  3. Waldemar Aleksander Kisieliński (odznaczenie odbierze żona Krystyna Kisielińska)
  4. Marian Ignacy Moćko  (odznaczenie odbierze syn Marian Moćko)
  5. Tadeusz Wojtaszek (odznaczenie odbierze brat Jan Wojtaszek)

 

Biogramy odznaczonych dostępne są w załączniku.

do góry