Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego – Gdańsk, 29 czerwca 2022

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz działacza jawnej i konspiracyjnej „Solidarności”. Udział w uroczystościach weźmie prezes IPN dr Karol Nawrocki

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego odbędą się w środę, 29 czerwca. Rozpoczną się Mszą św. w kościele NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku Przymorzu o godz. 10.00.  O godz. 12.30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku nastąpi wystawienie trumny i uroczystość pogrzebowa. Udział w uroczystościach weźmie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

 

Program uroczystości pogrzebowej

10.00 - Msza Święta w Kościele NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku,

12.30 - wystawienie trumny w kaplicy Cmentarza Łostowickiego w Gdańsku,

13.00 - uroczystość pogrzebowa w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim.

 

Biogram śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego

Kapitan Władysław Dobrowolski był żołnierzem Armii Krajowej, do której wstąpił mając 16 lat. W czasie wojny podlegał Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Miłość do ojczyzny wyniósł z rodzinnego domu o silnych tradycjach wojskowych. Pradziadek Kapitana walczył w powstaniu listopadowym, a dziadek w styczniowym.

Z Pomorzem związał się w 1947 roku. Był absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego (1950) i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (1965). Po wojnie pracował w branży rybołówstwa i okrętowej. Współorganizował działania Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku (1979–1980).

Działacz „Solidarności” (od sierpnia 1980), członek Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim „S” Gdańsk, zastępca kierownika Wszechnicy Związkowej „S”.

W stanie wojennym działacz podziemnej „Solidarności”. Współorganizował spotkania Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, współpracownik podziemnego „Biuletynu” Tymczasowej Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej i członek redakcji „Informatora” Tymczasowej Komisji Zakładowej Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Działacz komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy. Rozpracowywany przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia krypt. „Kolporterzy” (1984).

Organizator protestów i referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu (1986–1990); współzałożyciel Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii na Politechnice Gdańskiej.

Działacz organizacji kombatanckich: Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis i Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Kapitan był laureatem I edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w 2014 r. w Oddziale IPN w Gdańsku

do góry