Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN przedstawił program obchodów 100. rocznicy powstania KS Gedania – Gdańsk, 27 czerwca 2022

Gdy powstała Gedania nad świat, nad Polskę, całą Europę i nad Gdańsk nadciągały ciemne chmury. Bycie wtedy częścią Klubu Sportowego Gedanii, budowanie jego potęgi było z jednej strony deklaracją przywiązania do Polskości, z drugiej strony możliwością wyrażenia aspiracji narodowych Polaków i pielęgnowanie Polskości. To wszystko w trudnych w warunkach, w Wolnym Mieście Gdańsku który był laboratorium niemieckiego nazizmu - mówił podczas konferencji dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Konferencja rozpoczęła się podpisaniem porozumienia o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Gedanii 1922 przy organizacji obchodów 100. rocznicy powstania Klubu Sportowego Gedania.

Porozumienie podpisał dr Karol Nawrocki, prezes IPN i Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922.

Mamy głębokie przekonanie, że dotykamy dzisiaj historii klubu niezwykłego – mówił podczas konferencji dr Karol Nawrocki, prezes IPN .

Gdy powstała Gedania nad świat, nad Polskę, całą Europę i nad Gdańsk nadciągały ciemne chmury.  Bycie wtedy częścią Klubu Sportowego Gedanii, budowanie jego potęgi było z jednej strony deklaracją przywiązania do Polskości, z drugiej strony możliwością wyrażenia aspiracji narodowych Polaków i pielęgnowanie Polskości. To wszystko w trudnych w warunkach, w Wolnym Mieście Gdańsku który był laboratorium niemieckiego nazizmu - mówił podczas konferencji dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

 Za to przywiązanie do Polskości działacze Gedanii zapłacili najwyższą cenę, zarówno działacze jak i sportowcy. Już 1 września 1939 r. siedziba KS Gedanii została zniszczona a jej działacze zostali wywiezieni do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof - dodał prezes IPN.

Podczas spotkania prezes Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował okolicznościową maskotkę, która będzie towarzyszyć obchodom 100-lecia Gedanii

To jest historyczna maskotka Gedanii. Gdy wpatrzycie się Państwo w zdjęcia na przygotowanej przez IPN ekspozycji, zobaczycie przedwojennego bramkarza Gedanii, Klemensa Borusa, który trzyma taką maskotkę. Wracamy do symboli, z którymi utożsamiali się zawodnicy Gedanii przed wojną.

Dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku przedstawił szereg projektów, które w ramach obchodów 100. rocznicy powstania KS Gedanii realizuje gdański oddział IPN.

Udało nam się odnaleźć w Filmotece Narodowej film z wiosny 1939 r. pt. „Polska w Gdańsku”. Film jest niezwykły, dlatego chcemy poddać go rekonstrukcji cyfrowej, pokoloryzować i upokazać podczas obchodów rocznicy. W związku z rocznicą przygotowujemy także wystawy. Jedna bezpośrednio odnosi się do Gedanii i działaczy klubu, wystawa nosi tytuł „ Z miłości do Sportu, z dumy bycia Polakiem”. Kolejna ekspozycja „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku” jest tworzona w trzech częściach. Trzecia część zostanie zaprezentowana podczas obchodów 100 – lecia Gedanii. Wystawa opowiada o sportowcach klubu, a także o działaczach Gedanii.

Kolejnym projektem, który realizuje IPN Oddział w Gdańku jest Pamiątkowa Księga Kazimierza Papée Komisarza Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku z unikatowymi zdjęciami Gedanii. O księdze podczas konferencji opowiadał dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Szereg projektów w ramach obchodów 100-lecia Gedanii realizuje Gedania 1922. To m.in. Międzynarodowy Turniej Piłkarski U-11, mecz towarzyski z drużyną ekstraklasy,  festyn dla mieszkańców Gdańska. 15 września odbędzie się uroczysta Gala w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Historia zobowiązuje - to motto, które wzięliśmy mocno do siebie, to jest ta wartość, o którą musimy dbać. Stąd także współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej. Bardzo dziękuje za to, że instytucja wyraziła zainteresowanie historią o Gedanii. My od 2006 r. kultywujemy tu historię, głównie w pionie szkolenia sportowego, to są korzenie Gedanii, Gedania w 1922 roku powstała właśnie jako sekcja piłki nożnej. Jesteśmy dumni, że jesteśmy w tym gronie i wśród naszej społeczności bo łącznie Gedania to jest prawie 1000 podopiecznych, bo oprócz 600 chłopców, którzy trenują piłkę nożną jest 100 chłopców w Szkole Mistrzostwa Sportowego, mamy także przedszkole sportowe. Jesteśmy dumni, że w 100 rocznice udało nam się połączyć siły - mówił Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922.

 

 

Konferencja prasowa jest dostępca online na stronie IPN

 

 

 

do góry