Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Agentura” prof. Sławomira Cenckiewicza – Toruń, 23 czerwca 2022

W Toruniu odbyło się spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem. Rozmowę z autorem przeprowadzi dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

  • Dyskusja wokół książki „Agentura” prof. Sławomira Cenckiewicza

Zainteresowanie tematyką agentury spada, jawność stała się faktem. Trudno znaleźć nazwisko, które by zelektryzowało opinię publiczną. Jawność nie ma konsekwencji, nie ma znaczenia - mówił podczas spotkania prof. Cenckiewicz

W Toruniu odbyła się dyskusja wokół najnowszej książki prof. Sławomira Cenckiewicza „Agentura”.  Jak podkreśla sam autor, nie jest to "jeszcze jedna książka o agentach". "To opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą?".

Rozmowę z autorem przeprowadził dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

System został ułożony tak, żeby nie przyznawać się do współpracy, jest to system oparty na wyparciu. Lech Wałęsa jest parawanem, za którym ukrywają się więksi  - mówił  prof. Sławomir Cenckiewicz

Tematyka związana z agenturą wydaje się szczególnie istotna i interesująca. Po 1989 roku nie rozliczono aparatu represji, nie osądzono agentury. To jest grzech zaniechania - mówił dr Paweł Piotr Warot. 

 

 

Książka "Agentura" zadedykowana została Józefowi Szylerowi, zmarłemu w 2021 roku bohaterowi Grudnia '70. Nazwisko Szylera pojawiło się w dokumentach zgromadzonych w Archiwum IPN związanych z działalnością tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa "Bolek" z gdańskiej stoczni. Józef Szyler i Lech Wałęsa pracowali na jednym wydziale w stoczni. Według dokumentów TW "Bolek" aktywnie rozpracowywał Józefa Szylera.

dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – profesor Akademii Sztuki Wojennej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie (od 2016 r.) i wiceprzewodniczący Kolegium IPN (w latach 2016–2021), doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor i współautor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Autor i współautor biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Edytor pism politycznych i wspomnień Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej i Władysława Studnickiego.

W 2006 r. przewodniczący Komisji Likwidacyjnej WSI, a później doradca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wiceprzewodniczący Komisji Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych (od 2016 r.).

 

do góry