Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Agentura” prof. Sławomira Cenckiewicza – Gdańsk, 21 czerwca 2022

- To nie jest jeszcze jedna książka o agentach tylko opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą - wyjaśniał prof. Sławomir Cenckiewicz podczas premiery jego najnowszej publikacji pt. „Agentura”.

 Serdecznie zapraszamy Państwa na dyskusję wokół najnowszej książki prof. Sławomira Cenckiewicza „Agentura”. Rozmowę z autorem przeprowadzi dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Spotkanie z autorem obędzie się 21 czerwca (wtorek) 2022 r. o godzinie 18.00 w historycznej Sali BHP w Gdańsku.

Wstęp wolny.

 

 

To nie jest jeszcze jedna książka o agentach tylko opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą - wyjaśnił Sławomir Cenckiewicz podczas premiery jego najnowszej publikacji pt. „Agentura”.

 

W opinii Sławomira Cenckiewicza, modelowym obszarem „pełnej kontynuacji” działań ludzi związanych ze służbami PRL po 1989 r. była polska dyplomacja - jako personalne przykłady wymienił Tomasza Turowskiego i płk. Jana Majewskiego, który z Zarządu II Sztabu Generalnego czyli wywiadu wojskowego PRL przeszedł na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, na którym pozostawał do 1992 r.

 

dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – profesor Akademii Sztuki Wojennej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie (od 2016 r.) i wiceprzewodniczący Kolegium IPN (w latach 2016–2021), doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor i współautor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Autor i współautor biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Edytor pism politycznych i wspomnień Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej i Władysława Studnickiego.

W 2006 r. przewodniczący Komisji Likwidacyjnej WSI, a później doradca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wiceprzewodniczący Komisji Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych (od 2016 r.).

 

do góry